کناف سقف کاذب یکی از مدرن‌ترین تجهیزات ساختمانی یا به عبارتی مدرن‌ترین مصالح ساختمانی محسوب می‌شود. با استفاده از یک سری ابزارها، سازه‌ها و همچنین متعلقات به سقف متصل می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید کناف سقف کاذب تشکیل شده از صفحات گچی بوده و یک سری پیچ مخصوص برای زیر سازی و همچنین نصب این صفحات گچی وجود دارد. برای اتصال دو تایل یا دو قطعه با یکدیگر از پیچ‌هایی استفاده می‌شود که حالت استوانه‌ای داشته و رزوه‌های مارپیچی دارد. 

اشکال تمامی پیچ‌های مورد استفاده در کناف سقف کاذب و تایل‌های گچی یکسان نبوده و هر یک در شکل و اندازه متفاوتی هستند. از این پیچ‌ها تنها برای نصب کناف سقف کاذب و صفحات گچی استفاده نشده؛ بلکه در صنایع می‌توان از آنها استفاده کرد. برای نصب یا پیچاندن این پیچ‌ها، می‌توان از انواع آچار و پیچ گوشتی استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع پیچ مخصوص نصب صفحات گچی (پیچ پانل) بپردازیم. در صورتی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستید و یا علاقمند به این مباحث می‌باشید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

پیچ TN نوک تیز

 اگر ضخامت تایل‌های کناف سقف کاذب یا پانل‌ها برابر با ۰.۷ میلیمتر باشند، می‌توان از پیچ نوک تیز استفاده کرد. پیچ‌های نوک تیز یا پیچ‌های TN در طول‌های ۲۵، ۳۵، ۴۵، ۵۵ و همچنین ۷۰ میلیمتری موجود می‌باشند. شما می‌توانید با توجه به تعداد صفحات گچی مورد استفاده، پیچ تهیه کنید.

 پیچ TB سرمته‌دار

 این نوع پیچ، از انواع پیچ‌های سرمته‌دار محسوب شده و برای اتصال پانل‌هایی که ضخامت آنها بیشتر از ۰.۷ میلی‌متر و کمتر از ۲.۲۵ میلی‌متر باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیچ TB  سرمته‌دار در طول‌های ۲۵، ۳۵ و همچنین ۴۵ میلیمتری قابل خریداری می‌باشد.

پیچ LN نوک تیز

پیچ LN نوک تیز، از جمله پیچ‌هایی است که برای نصب کناف سقف کاذب و سایر پانل‌های گچی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پیچ به طور مستقیم به تایل نصب نشده و برای اتصال سازه‌های فلزی پانل است.

پیچ LB سرمته دار

 این نوع پیچ سرمته‌دار نیز برای اتصال سازه‌های فلزی پانل‌های گچی مناسب بوده و می‌تواند آن دسته از سازه‌هایی را که ضخامت آنها بیش از ۰.۷ میلی‌متر و کمتر از ۲.۲۵ میلیمتر است را به یکدیگر متصل کند.

پیچ FN نوک تیز

 با استفاده از این پیچ نوک تیز می‌توان سازه‌های فلزی پانل‌های گچی را که ضخامت آنها ۰.۷ میلیمتر است را یکدیگر متصل کرد. این پیچ از جمله پیچ‌های سر تخت نیز محسوب می‌شود. ویژگی سر تخت بودن این پیچ باعث می‌شود تا اتصال مطلوبی بین سازه و همچنین سطح زیر آن ایجاد شود. با استفاده از این پیچ نوک تیز می‌توان رانر فوقانی دیوار کناف را به سقف کناف متصل کرد. پیچ FN را می‌توانید در طول‌های ۳۵ و همچنین ۶۵ میلیمتری تهیه کنید. توجه داشته باشید که پیچ مورد نظر تنها مخصوص اتصال به لایه پوششی نبوده، بلکه به زیرسازی فلزی ساختار خشک نیز متصل می‌شود.

پیچ و رول‌پلاک

 برای نصب پانل یا صفحات گچی باید پیچ و رول‌پلاک نیز تهیه شود. از پیچ و رول‌پلاک برای متصل کردن استاد و رانرها، به دیوار استفاده می‌شود. معمولاً جنس پیچ‌هایی که برای اتصال با رول‌پلاک مورد استفاده قرار می‌گیرد، گالوانیزه بوده و رول‌پلاک‌هایی با قطر حداقل ۴ میلی‌متر و همچنین طول حداقل ۵۰ میلی‌متر برای نصب، انتخاب می‌شود.

سخن آخر 

برای نصب صفحات گچی AJV، پیچ و متعلقات زیادی موجود است. هر کدام از این موارد، در شرایط خاصی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. چنانچه قصد داشته باشید جهت خرید صفحات گچی اقدام کنید، تیم تخصصی هلدینگ ساختمانی پیگاژ در خدمت شما هستند. قیمت صفحات گچی و پیچ‌های مخصوص نصب این صفحات، تحت تاثیر عوامل زیادی از جمله کیفیت و متریال ساخت است. جهت خرید انواع متعلقات و محصولات مرتبط با ساختمان سازی با ما در ارتباط باشید. علاوه بر این، چنانچه قصد دارید در زمینه‌ی تفاوت کناف و رابیتس، اطلاعات خود را افزایش دهید، به مقاله‌ی مربوطه مراجعه و آن را مطالعه نمایید.