کشور ایران یکی از بزرگ‌ترین معادن سنگ گچ در دنیا را دارد. با استفاده از گچ محصولات متعددی ساخته و صادر می‌شوند. یکی از محصولات بسیار مهم در کشور کناف سقف کاذب است. کناف سقف کاذب، امروزه برای دکوراسیون اهمیت بسیار زیادی دارد و بسیاری از طراحان داخلی اهمیت زیادی برای آن قائل هستند. از کناف سقف کاذب، می‌توان برای فضاها و مکان‌های مختلفی استفاده و جذابیت فضا را دوچندان کرد. 

کناف‌ها قابل استفاده در دیوار و سقف هستند. زمانی که از کناف برای دیوار استفاده شود، در این شرایط دیوار کاذب نامیده شده و در شرایطی که برای سقف استفاده شود، سقف کاذب نامیده می‌شود. در بعضی از موارد از کناف سقف کاذب، برای پوشاندن تاسیسات و اتصالات موجود در سقف و دیوار، استفاده می‌شود. با گذشت زمان بیش از اهمیت داشتن پوشاندن تأسیسات و اتصالات، مسئله جذابیت و جلوه بصری مطرح است. 

با استفاده از انواع کناف سقف کاذب می‌توان طرح‌های بسیار جذابی برای فضا ایجاد کرد. این فضا می‌تواند محیط کار، فروشگاه، منزل یا هر محیط دیگری باشد. حتی می‌توان از کناف سقف کاذب، برای سرویس‌های بهداشتی و همچنین آشپزخانه‌ها نیز استفاده کرد. کناف‌ها با توجه به ویژگی‌ها و خصوصیاتی که دارند، می‌توانند برای یک سری محیط‌های مخصوص مورد استفاده قرار بگیرند. یکی از انواع کناف سقف کاذب، پانل گچی نام دارد. 

پانل گچی خود دارای انواع مختلفی بوده و در کشور ایران نیز تولید می‌شود. در واقع با توجه به اینکه ایران منبع غنی گچ است، تولید پانل گچی  کار سختی به نظر نمی‌رسد. اگر به دنبال اطلاعات کافی و کامل درباره پانل گچی و کارخانجات تولید آن در ایران هستید، بهتر است این مقاله را مطالعه کنید. در این مقاله به موضوعاتی از قبیل اولین کارخانه تولید گچبرگ، بهترین کارخانه و باکیفیت‌ترین آن، همچنین تعداد کارخانجات تولید پانل گچی  و تهیه مواد اولیه آن خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله جذاب را تا انتها مطالعه کنید.

 کارخانجات تولید پانل گچی  در ایران

 قبل از اشاره به کارخانجات تولید پانل گچی در ایران لازم است بدانید که بزرگ‌ترین و بهترین تولید کننده پانل گچی  جهان یک شرکت آمریکایی است. این شرکت بالای ۵۰ سال سابقه داشته و ۱۰۰ شعبه دارد. در ایران نیز کارخانجات تولید پانل گچی موفقی وجود دارند که طی سال‌های طولانی مشغول به کار بودند و همچنان به تولیدات خود ادامه می‌دهند. اولین کارخانه تولید پانل گچی در ایران که قدیمی‌ترین تولید کننده پانل گچی نیز محسوب می‌شود شرکت کناف ایران است. علاوه بر شرکت کناف ایران شرکت‌های دیگری مثل شرکت آریا کنف برد که کارخانه پانل گچی سمنان نیز نام دارد، در این زمینه فعالیت خوبی داشته و دارد. 

البته قدمت شرکت کناف ایران نیز نشان از کیفیت چندین ساله اوست. تعداد کارخانجات تولید پانل گچی در ایران تقریباً، بسیار زیاد محسوب می‌شود. از بهترین کارخانه‌های تولید کننده پانل گچی  در ایران می‌توان به شرکت کی پلاس ،باتیس،جیبرد،بانا،جی پی جی، اشاره کرد.

 باکیفیت‌ترین پانل گچی ایران

پانل گچی کی پلاس به عنوان یکی از باکیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین پانل گچی های تولید شده در ایران شناخته می‌شود. این پانل گچی محصولی از شرکت کناف ایران است. شعبه اصلی شرکت کناف توسط دو برابر آلمانی تأسیس و محصولات تولیدی آن در ایران به نام کی پلاس معروف شده است. امروزه پانل گچی‌های کی پلاس در صنعت ساخت و ساز خشک فراوان مورد استفاده قرار می‌گیرند. تا حدودی می‌توان گفت از آغاز فعالیت این شرکت در ایران تا به امروز شرکتی به کیفیت آن نرسیده است. البته محصولات تولیدی شرکت آریا کنف نیز از نظر بعضی از افراد بسیار با کیفیت است. در نتیجه می‌توان محصولات تولیدی شرکت کناف ایران که با نام کی پلاس تولید شده‌اند و همچنین محصولات تولیدی شرکت آریا کنف را به عنوان باکیفیت‌ترین پانل گچی تولید شده در ایران در نظر گرفت.

تهیه مواد اولیه پانل گچی 

 برای تهیه پانل گچی به روش استاندارد باید مواد اولیه مخصوصی فراهم شوند. اصلی‌ترین ماده اولیه پانل گچی، گچ محسوب می‌شود. در کنار گچ برای تهیه و ساخت پانل گچی  باید روکش مخصوص، آب و چسب مخصوص نیز موجود باشند. در تهیه پانل گچی از آب، برای ترکیب متریال‌ها استفاده می‌شود. تهیه پانل گچی فرمولاسیون مشخص و خاصی دارد و میزان استفاده از هریک از مواد مشخص است. پس از ترکیب مواد اولیه با فرمولاسیون مشخص نوعی خمیر مخصوص حاصل می‌شود. اگر از فرمولاسیون مشخصی پیروی نشود، پانل گچی به دست آمده استاندارد نبوده و در نتیجه از مقاومت کافی نیز برخوردار نخواهد بود. 

در تهیه پانل گچی از دو لایه روکش مخصوص استفاده می‌شود تا هر دو سمت کناف سقف کاذب یا پانل گچی پوشش داده شود. تهیه کناف سقف کاذب و پانل گچی باید در کارخانجات مجهزی انجام شود. ابتدا حتماً باید مواد اولیه فراهم شده سپس کار تهیه آن آغاز شود. اگر مواد اولیه از کیفیت بالا برخوردار نباشند، پانل گچی نهایی، پس از خشک شدن نمی‌تواند یک پانل گچی با کیفیت محسوب شود. 

در انتهای کار، نوعی خمیر یا دوغاب حاصل می‌شود که مقداری از آن روی روکش پانل گچی ریخته می‌شود. پس از صاف کردن این خمیر بر روی روکش، یک روکش دیگر بر روی آن قرار داده می‌شود. خمیر باید به صورت یک لایه نازک و یک دست روی روکش پخش شود. وزن پانل گچی باید طبق استانداردها بوده و پانل گچی نهایی از دستگاه مخصوصی که دارای غلتک است، عبور کند. 

پس از عبور از این دستگاه، حالت، اندازه و شکل نهایی پانل گچی ایجاد می‌شود. در نهایت با استفاده از لوازم خشک کننده که اهمیت بسیاری در تولید پانل گچی دارند، خشک می‌شوند. خشک کردن پانل گچی باید به آرامی و با پیروی از استانداردها صورت گیرد تا پانل گچی نهایی کیفیت داشته باشد. برای خرید انواع پانل گچی با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.