به احتمال بسیار زیاد نام کناف سقف کاذب را شنیده‌اید. شاید  تنها با کناف سقف کاذب آشنا هستید و به همین دلیل تمامی سقف‌های کاذب را کناف سقف کاذب قلمداد کنید. تنها سقف کاذب موجود در صنعت ساختمان سازی، کناف سقف کاذب نبوده و سقف‌های کاذب دارای زیر مجموعه‌های بسیاری هستند. این زیر مجموعه‌ها روزبه‌روز در حال افزایش بوده و مدل‌های مدرن‌تر و جدیدتری وارد بازار می‌شوند. شما با چند مدل از انواع سقف کاذب آشنا هستید؟ آیا می‌دانید دامپا نیز جزو قدیمی‌ترین انواع سقف کاذب محسوب می‌شود؟ اگر با سقف کاذب دامپا، آشنایی ندارید می‌توانید این مقاله را تا انتها مطالعه کرده و اطلاعات کاملی در رابطه با این مضووع بدست آورید.

 دامپا چیست؟

 دامپا یا همان دامپا آلومینیومی، نوعی سقف کاذب با پوشش آلومینیومی محسوب می‌شود که ضخامتی به اندازه ۰.۵ میلی‌متر و عرضی به اندازه ۱۰ سانتی‌متر دارد. دامپا آلومینیومی در طرح‌های ساده و پانچ دار تولید می‌شود. دامپا آلومینیومی سوراخ‌دار یا پانچ دار با سوراخ‌های ۱ میلی‌متر الی ۲ میلی‌متر تولید می‌شود. سوراخ‌های این سقف کاذب از قسمت پشتی آن توسط کاغذ سیاه رنگ یا لایه نمدی پوشانده می‌شوند. این نوع دامپا می‌تواند علاوه بر جذابیت به آکوستیک بودن فضا نیز کمک کند.

 مزایای استفاده از دامپا آلومینیومی

مزایای قابل توجه این تجهیز، باعث شده تا افراد و معماران متخصص از دامپا آلومینیومی استفاده کنند. از این مزایا می‌توان به عدم نیاز به درز انقطاع، سهولت دسترسی به قسمت‌های پشتی سقف، آکوستیک بودن آن، امکان نورپردازی خطی در این سقف کاذب، قابل شست و شو بودن آن، امکان جلوگیری از اتلاف دما، پایایی طولانی دامپا، تنوع رنگ و همچنین اقتصادی بودن قیمت آن، اشاره کرد. 

علاوه بر این موارد می‌توان گفت دامپای آلومینیومی مقاوم در برابر حریق محسوب شده و یکی از سقف‌های کاذب مقاوم در برابر خوردگی و قارچ است. همچنین می‌توان گفت دامپا آلومینیومی دافع گرد و خاک محسوب شده و یکی از انواع سقف کاذب قابل بازیافت و ضد خش است.

 معایب استفاده از دامپا آلومینیومی 

 استفاده از سقف دامپا آلومینیومی علاوه بر مزایایی که دارد، می‌تواند یک سری معایب داشته باشد. چند نمونه از  معایب دامپا آلومینیومی در ادامه بررسی می‌شود.

  •  اگر ارتفاع سقف شما کم باشد، با نصب دامپا آلومینیومی ارتفاع سقف کمتر خواهد شد.
  •  استحکام دامپا آلومینیومی نسبت به سقف اصلی شما کمتر است.
  •  نصب دامپا آلومینیومی نیاز به حساسیت و دقت بسیار بالایی دارد و هرگونه اشتباه می‌تواند به سقف آسیب رساند.

 سازه مورد نیاز نصب دامپا آلومینیومی

 برای نصب دامپا آلومینیومی نیاز به نبشی لبه دیوار وجود دارد تا سقف کاذب به دیوار چسبیده و با استفاده از پیچ و رول‌پلاک محکم شود. در اکثر سقف‌های کاذب یک نبشی گالوانیزه نیز نیاز است؛ ولی در سقف کاذب دامپا نیازی به این نبشی گالوانیزه نبوده و می‌توان از ناودانی لبه که از جنس استیل است، استفاده کرد. همچنین برای نگهداری پانل‌ها از تسمه آویز و همچنین U چانل استفاده می‌شود.

 مکان‌های استفاده از دامپا آلومینیومی

 شما می‌توانید از دامپا آلومینیومی در مکان‌های عمومی مثل دانشگاه‌ها، مدارس، سالن‌های ورزشی، استخرها و همچنین خانه استفاده کنید. در نظر داشته باشید، با توجه به مهندسی و تکنولوژی موجود در سقف دامپا آلومینیومی می‌توان از آن در بانک‌ها، دفاتر، هتل‌ها، فروشگاه‌ها، سالن‌های بهداشتی و مواد غذایی و همچنین سالن‌های ریسندگی استفاده کرد.

قیمت دامپا آلومینیومی

 تعداد استفاده از اتصالات، ضخامت دامپا و همچنین فضای سقف شما می‌تواند در قیمت نهایی دامپا آلومینیومی تأثیر بگذارد. شما می‌توانید برای مشاوره قبل از خرید به صورت رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید. برای استعلام قیمت نیز می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید. لازم به ذکر است که مشاوره، بازدید و کارشناسی توسط شرکت انجام گرفته و هزینه‌ای از جانب مشتری دریافت نخواهد شد. علاوه بر موارد ذکر شده به طور کلی نصب انواع کناف سقف کاذب و دامپا آلومینیومی توسط متخصصین فعال در شرکت، قابل انجام است. در صورت بروز هرگونه سوال با ما در ارتباط باشید.