کناف سقف کاذب یک مصالح ساختمانی جدید و نوین محسوب نمی‌شود؛ بلکه تاریخچه آن به حدود ۲۰۰ سال پیش، باز می‌گردد. با وجود قدمت کناف سقف کاذب امروزه این مصالح ساختمانی به یکی از اجزای جدا ناپذیر از دکوراسیون داخلی تبدیل شده است و بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی به این اجزای ساختمانی علاقه‌مند هستند. مزایا، ویژگی‌ها و جذابیتی که در سایه کناف سقف کاذب ساختمانی ایجاد می‌شود، باعث شده تا مردم به این مصالح علاقه مند شوند. از کناف‌های سقف کاذب می‌توان در محیط‌ها و فضاهای مختلفی استفاده کرد. کناف سقف کاذب دارای انواع مختلفی است. 

شاید قبل از آشنایی با کناف سقف کاذب فکر کنید که تنها یک نوع و یک مدل کناف سقف کاذب وجود دارد. ما در این مقاله قصد داریم به گچبرگ که زیر مجموعه کناف سقف کاذب است، بپردازیم. پانل گچی که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت، پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق FM است. 

در این مقاله به بررسی پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق، مزایا و معایب آن، روش نصب استاندارد و اجرای آن، سازه‌های مورد نیاز و همچنین متعلقات آن، فضای مورد مصرف و تولید آن در ایران، خواهیم پرداخت. در نهایت به مسئله قیمت نیز خواهیم پرداخت. اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره این محصول هستید، بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق چیست؟

 نوعی از گچبرگ‌های موجود در بازار، پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق است. همان‌طور که از نام این پانل گچی پیداست، پانل گچی مورد نظر در برابر احتراق و همچنین رطوبت دارای مقاومت بالایی است. پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق، از الیاف شیشه، گچ و یک سری مواد مخصوص ضد رطوبت تشکیل شده است. امکان استفاده پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق برای سقف و همچنین دیوار وجود دارد. کاغذ گراف پوشش سطح گچ برگ ضد حریق و رطوبت، به رنگ سبز است. معمولاً گچ برگ‌های ذکر شده به شکل مستطیل تولید شده و سطحی صاف و یکپارچه دارند. گچ برگ‌های مورد نظر در برندهای مختلفی تولید می‌شود.

فضاهای مورد مصرف پانل گچی 

از پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق برای فضاهایی استفاده می‌شود که احتمال آتش سوزی و رطوبت در آنها وجود دارد. برای پوشش ستون‌های سیمانی سنتی نیز پانل گچی های ضد حریق و رطوبت گزینه مناسبی هستند. برای ستون‌های تأسیساتی فلزی نیز می‌توان از این مصالح ساختمانی استفاده کرد. از پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق می‌توان به عنوان دیوارهای جدا کننده کناف و دیوارهای پوششی که لاینینگ هستند، استفاده کرد. 

این مصالح برای دکوراسیون‌های خاص منحنی دار و قوس‌دار نیز مناسب هستند. سرویس‌های بهداشتی، مکان‌های عمومی و آشپزخانه‌ها مهم‌ترین فضاهایی محسوب می‌شوند که می‌توان از پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق در آن‌ استفاده کرد‌.

مزایای پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق

پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق دارای مقاومت بسیار بالایی است. این نوع پانل گچی به علت الیاف شیشه‌ای داخل آن در برابر آتش سوزی مقاوم است. پانل گچی مورد نظر قابلیت رنگ پذیری بالایی داشته و نسبت به سایر محصولات ساختمانی ضایعات کمتری به جا می‌گذارد. با استفاده از محصول مورد نظر می‌توان بهترین و خاص‌ترین دکوراسیون داخلی را ایجاد کرد. پانل گچی ضد حریق و رطوبت، یک عایق صوتی محسوب می‌شود. قیمت این نوع پانل گچی نسبت به سایر مصالح ساختمانی سنتی بسیار مناسب‌تر است. وزن پانل گچی ضد حریق و رطوبت سبک بوده و نصب آن نیز ساده و راحت است.

 معایب پانل گچی مقاوم در برابر حریق و رطوبت

 آیا قبل از اقدام برای خرید پانل گچی مقاوم در برابر حریق و رطوبت به دنبال معایب آن می‌گردید؟ جالب است بدانید که پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق، یک کناف سقف کاذب تقریباً بی‌عیب محسوب می‌شود. اگر پانل گچی مقاوم در برابر حریق و رطوبتی که تهیه می‌کنید، ایرادی نداشته باشد و به دست یک نصاب ماهر سپرده شود، پس از نصب هیچ مشکلی به وجود نیامده و عیبی نیز ظاهر نخواهد شد.

 اجرا و روش نصب استاندارد پانل گچی مقاوم 

 اجرای پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق بسیار دارای اهمیت است و به همین دلیل باید به یک نصاب ماهر سپرده شود. بروز هرگونه مشکل هنگام نصب می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. جهت نصب استاندارد پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق ابتدا سازه و متعلقات آن به دیوار نصب می‌شوند. 

پس از نصب سازه‌ها و متعلقات، پانل گچی به نوبت جای‌گذاری می‌شوند. در روش نصب استاندارد پانل گچی ضد حریق و رطوبت، پانل گچی‌ها به طور کاملاً هموار بر روی دیوار و سقف نصب می‌شوند و هیچ‌گونه ناهمواری قابل مشاهده نیست. اگر در سقف یا دیوار شما، همواری قابل مشاهده است، متأسفانه گچ برگ یا کناف سقف کاذب شما به درستی و به روش استاندارد نصب نشده است.

 سازه و متعلقات مورد نیاز 

 برای نصب گچبرگ مقاوم در برابر حریق و رطوبت بهتر است به سراغ بهترین سازه و متعلقات بروید. برای تهیه سازه مورد نیاز باید سازه‌های اصلی و فرعی و همچنین نبشی تهیه کنید. تعلقات مورد نیاز این نوع گچبرگ نیز انواع بست، درزگیر، بتونه، میخ و چاشنی و نوار عایق است.

 تولید پانل گچی مقاوم در برابر حریق و رطوبت در ایران

 ایران از جمله کشورهای تولید کننده پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق است. فروش پانل گچی های ضد حریق و رطوبت در سراسر کشور انجام می‌شود و برای خرید آن دشواری خاصی وجود ندارد. شرکت‌ها و کارخانه‌های متعددی در سراسر کشور مشغول به تولید و عرضه این محصول هستند. اگر به دنبال مراکز فروش این محصول هستید می‌توانید به آدرس کارخانه تهران، جاده دماوند، جاجرود، احمدآباد مراجعه کرده و گچبرگ و انواع کناف سقف کاذب را تهیه کنید.

 قیمت پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق FM

 قبل از خرید پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق بهتر است درباره قیمت آن اطلاعاتی کسب کنید. اگر به طور کلی سابقه خرید پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق را ندارید، بهتر است ابتدا اطلاعات کامل درباره آن را کسب کرده و سپس برای مسئله قیمت و استعلام آن اقدام کنید. اگر اطلاعات لازم را کسب نمودید می‌توانید برای استعلام قیمت به سراغ فروشگاه مربوطه بروید. 

لازم به ذکر است که قیمت پانل گچی های خارجی نسبت به پانل گچی های ایرانی، بالاتر است و این مسئله ناشی از نوسانات ارز محسوب می‌شود. با ما در ارتباط باشید و بهترین پانل گچی موجود در بازار را خریداری کنید.