ریشه استفاده از پانل گچی به کشور آمریکا باز می‌گردد. پس از کشور آمریکا، کشور انگلیس و لتونی به تولید پنل گچی یا صفحات روکش‌دار گچی پرداختند. این کناف سقف کاذب از آب و گچ تهیه شده و می‌توان از آن در مکان‌های مختلفی به عنوان دیوارپوش یا سقف کاذب استفاده کرد. به صورت عامیانه به گچ‌برگ دیوار خشک نیز گفته می‌شود. علاوه بر مورد قبلی می‌توان پنل گچی را با نام‌های تخته گچی یا دیوار گچی نیز شناخت‌. 

امروز گچبرگ در دکوراسیون‌های مدرن جایگاه بسیار مهمی دارد. برای ساخت گچ برگ، مخلوط گچ و آب به همراه هوا بین دو سطح کاغذی ریخته می‌شود. این فرایند تولید به استحکام و همچنین سبکی این کناف سقف کاذب کمک خواهد کرد. انواع مختلفی از گچ برگ‌ها در ساختمان‌های مدرن استفاده می‌شوند. یکی از انواع صفحات روکش‌دار گچی یا گچ برگ ساده یا RG است.

پنل گچی ساده یا RG چیست؟

 یکی از انواع گچ برگ‌ها، پنل گچی ساده است. این کناف سقف کاذب برای مکان‌هایی که دور از آتش سوزی هستند استفاده می‌شود. معمولاً روکش این پنل به رنگ کرمی است. لبه طولی و سطح گچ برگ ساده با کاغذ محکم پوشش داده شده است. از پنل‌ها یا صفحات روکش‌دار گچی ساده ای جی وی می‌توان به عنوان دیوارهای جدا کننده، سقف کاذب و همچنین به عنوان پوشش دیوارهای سنتی به جای گچ استفاده کرد. در واقع پنل گچی ساده، قابلیت استفاده در سقف و دیوار را دارد.

 تولید پنل گچی ساده در ایران

 پس از آمریکا، لتونی و انگلیس، ایران نیز به عرصه تولید کنندگان پانل گچی ساده پیوسته است. در حال حاضر در کشور ایران می‌توان تولید کنندگان فراوانی در زمینه تولید پنل ساده یافت. بسیاری از این تولید کنندگان توانسته‌اند با بهترین کیفیت این محصول را وارد بازار کنند. در نتیجه با این شرایط، نیازی به خرید از کشورهای خارجی و استفاده از صفحه گچی روکش دار وارداتی وجود نخواهد داشت. شما می‌توانید برای خرید پنل گچی ساده در ایران به آدرس تهران، جاده دماوند، جاجرود، احمدآباد مراجعه کنید.

 مزایای پنل گچی ساده

پانل گچی ساده باعث شده تا بسیاری از افراد آن را به انواع دیگر کناف سقف کاذب ترجیح دهند از مزایای این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت در برابر زلزله 
 • سرعت اجرای بالا
 • ایمنی بالا
 • آسان
 • وزن کم
 • استفاده به عنوان عایق صوتی و حرارتی
 • انعطاف‌پذیری بالا در دکوراسیون داخلی
 • قابلیت بازیافت
 • کاهش نخاله ساختمانی
 • کاهش نیاز به گروه‌های کارگری ساختمان
 • صرفه جویی در هزینه

 معایب پنل گچی ساده

 استفاده از پنل گچی ساده بیش از آنکه، دارای عیب و معایب باشد، مزایا دارد. تنها در صورتی می‌توان به معایب گچ برگ ساده پی برد که محصول مورد نظر دارای مشکل باشد. همچنین اگر شما کار را به یک نصاب حرفه‌ای نسپرده باشید، ممکن است نتیجه کار مورد پسند شما واقع نشود.

 فضاهای مورد مصرف پانل گچی ساده

 در تمامی فضاهایی که امکان آتش سوزی وجود نداشته باشد، می‌توان از گچبرگ ساده به عنوان دیوار کاذب پوششی و سقف کاذب استفاده کرد.

 اجرا و روش نصب استاندارد پنل ساده گچی

 برای اجرای پنل ساده برای سقف یا دیوار بهتر است کار را به یک نصاب ماهر و متخصص بسپارید. در روش نصب استاندارد پنل گچی ساده، ابتدا با استفاده از متعلقات و سازه‌ها عملیات زیرسازی انجام و سپس پنل‌ها یک به یک جای‌گذاری می‌شوند. سازه‌ها و متعلقات پنل ساده که در اجرا و نصب آن مورداستفاده قرار می‌گیرند عبارت‌اند از: پیچ کناف، سازه اصلی و نبشی. از متعلقات مورد نیاز پنل گچی ساده نیز می‌توان به اتصال براکت، بتونه، اتصال کلیپس، نوار درزگیر، میخ و چاشنی، پیچ پنل و پیچ سازه به سازه اشاره کرد. در صورت هرگونه خطا در عملیات زیرسازی، گچبرگ‌ها یکپارچه دیده نمی‌شوند. 

 قیمت پنل گچی ساده یا  RG

 برای خرید پنل گچی ساده بهتر است به بهترین تولید کننده‌ها مراجعه کنید. قبل از خرید حتماً اطلاعات مورد نیاز درباره محصول را کسب کنید. اگر تاکنون اقدام به خرید پانل گچی نکرده‌اید و این اولین تجربه شما محسوب می‌شود، بهتر است با کارشناسان فروش کناف سقف کاذب مشورت کنید. در حال حاضر فروش پانل گچی در سراسر کشور صورت گرفته و نگرانی خاصی در مورد خرید آن وجود ندارد. قبل از خرید حتماً استعلام قیمت بگیرید و قیمت‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. برای استعلام قیمت پنل گچی ساده می‌توانید به صفحه‌ی مربوطه مراجعه کنید.