احتراق یکی از بزرگترین چالش‌های ساختمان سازی است. سالیان متمادی است مهندسین در تلاش‌ هستند جلو آتش سوزی ساختمان‌ها را بگیرند تا جان انسان‌ها را در هنگام احتراق حفظ کنند. استفاده از مصالح ساختمانی نسوز یکی از آن روش‌هایی است که مورد توجه استاندار جهانی است. 

برای همین پانل‌های گچی مقاوم در برابر حریق ساخته و تولید شد. متریال تشکیل دهنده این پانل‌ها به گونه‌ای است که دچار احتراق نمی‌شوند. در ایران نیز بسیار از تولید کننده‌های مصالح ساختمانی از جمله ای جی وی هستند که این پانل‌های مقاوم در برابر حریق را تولید می‌کنند. در این مقاله قصد داریم در مورد پانل‌ گچی مقاوم در برابر حریق  با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

 پانل گچی مقاوم در برابر حریق ای جی وی چیست؟

پانل گچی مقاوم در برابر حریق یا همانRF  صفحاتی از جنس گچ هستند. گچ خشک،کناف و الیاف فایبر گلاس با گچ ترکیب می‌کنند. مخلوط به وجود آمده به خاطر وجود الیاف فایبر گلاس غیر قابل اشتعال است. سپس ترکیب به وجود آمده را با آب مخلوط می‌کنند و برای اینکه هیچ گونه ناهمواری روی سطح پانل ایجاد نشود تحت فشار زیاد آن را خشک می‌کنند. به این نوع پانل‌ها گچبرگ نیز گفته می‌شود.

مشخصات پانل گچی مقاوم در برابر حریق ای جی وی

پانل‌ گچی مقاوم در برابر حریق ای جی وی به رنگ صورتی هستند. این پانل‌ها در ابعاد 120 در 240 سانتی متر با ضخامت 5/12 میلی متر تولید می‌شوند و مساحت آن 88/2 سانتی متر مربع است. این پانل‌ها با افتخار تولید ایران هستند. توجه کنید که این پانل‌ها در برابر عایق رطوبت نیستند و تنها عایق حریق هستند. پانل‌های مقاوم در برابر حریق و رطوبت را FM می‌گویند که متریال آن متفاوت است.

مزایای پانل گچی مقاوم در برابر حریق ای جی وی

این پانل‌ها دارای مزایای زیادی هستند. در این بخش به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

ضد حریق

مهم‌ترین ویژگی این پانل‌ها، خاصیت ضد حریق بودن آن‌هاست که از انتشار احتراق هنگام آتش سوزی جلو گیری می‌کند. 

سبک و قابل حمل

این‌ پانل‌ها چون سبک هستند و وزن چندانی نسبت به محصولات مشابه ندارند، باعث کاهش بار ساختمانی می‌شوند. همچنین حمل و نقل آن‌ها نیز آسان و راحت است.

انعطاف پذیر در دکوراسیون داخلی

گچبرگ‌ها ضد حریق رنگ پذیر هستند. همچنین می‌توان روی آن کاشی و کاغذ دیواری برای ایجاد ظاهر بصری زیبا ایجاد کرد. همچنین این پانل‌ها تاسیسات روی کار را مخفی می‌کنند که به زیبایی فضا می‌افزاید.

قیمت مقرون به صرفه

پانل‌ گچی مقاوم در برابر حریق ای جی وی نسبت به کیفیت و کارایی، قیمت معقولی دارد.

نصب سریع و آسان

این پانل‌ها در کمترین زمان نصب می‌شوند. همچنین نصب آن کار چندان سختی نیست. به طوری که با تعداد کمی تکنسین نصب می‌شوند.

دسترسی آسان به تاسیسات

اگر نیاز به دسترسی به تاسیسات باشد، نیازی به تخریب همه پانل‌ها نیست و به راحتی با برداشتن پنل‌های قسمت مورد نظر می‌توان به تاسیسات دست یافت.

سازگار با محیط زیست

این نوع گچبرگ‌ها از مواد قابل بازیافت ساخته شده‌اند. برای همین به محیط زیست آسیبی نمی‌رسانند. همچنین کمترین میزان ضایعات را در هنگام نصب تولید می‌کنند.

عایق حرارتی و صوتی

این پانل‌ها علاوه‌بر عایق حریق بودن، از انتقال صدا و گرما به خارج محیط نیز جلوگیری می‌کنند. 

تعمیر و نگه‌داری راحت

از حسن‌های بزرگ این پانل‌ها این است که اگر برای یکی از پانل‌ها مشکلی پیش آمد می‌توان آن را به راحتی از کل سازه جدا کرد و یک پانل دیگر بدون آسیب به دیگر پانل‌ها جایگزین کرد. همچنین برای تمیز کردن این نوع گچبرگ‌ها کافیست مقداری مایع شیشه شور روی سطع پانل اسپری کنید سپس با یک دستمال تمیز نخی آن را پاک کنید.

معایب پانل گچی مقاوم در برابر حریق ای جی وی 

گچبرگ‌های مقاوم در برابر حریق چون از جنس گچ است، شکننده هستند. پس باید در هنگام جابه‌جایی و حمل آن‌ها باید دقت داشت که آسیبی نبینند. این مشکل را می‌توان تنها عیب این پانل‌ها دانست.

از پانل گچی مقاوم در برابر حریق ای جی وی در کجا‌ها استفاده می‌شود؟

اصلی‌ترین استفاده این گچبرگ برای مکان‌هایی که احتمال آتش سوزی زیاد است استفاده می‌شود. این مکان‌ها شامل محیط‌های صنعتی مانند کارخانجات، پالایشگاه‌ها و نیروگاه همچنین آشپزخانه‌ها خانگی و صنعتی، آزمایشگاه، سوله‌ها و انبارها می‌باشد. 

چگونه پانل گچی مقاوم در برابر حریق نصب می‌شوند؟

  • در ابتدا تکنسین نصب باید زیر سازی‌های لازم را انجام دهد.
  • نوع پانل‌ها براساس نوع محیط تعیین می‌شود
  • محل‌های مورد نیاز برای نصب گچبرگ‌ها مشخص شود
  • تعداد گچبرگ‌ها بر اساس مساحت که قرار است پوشش داده شود مشخص می‌‌شود.
  • تعیین محل قرار گرفتن نور پردازی، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی
  • طراحی نحوه آرایش پانل‌ها بر اساس نور پردازی، تجهیزات گرمایشی و سرمایشی و فن‌ها 
  • نصب گچبرگ‌‌های ضد حریق و درزگیر‌

قیمت پانل گچی مقاوم در برابر حریق ای جی وی

این نوع پانل‌ها نسبت به کیفیت و متریالی که در آن‌ها به کار رفته است، قیمتشان متفاوت است. هرچه کیفیت متریال به کار رفته بهتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. اما مجموعه ای جی وی برای رعایت حال شما مشتریان عزیز در این شرایط اقتصادی کیت کامل سقف یکپارچه تهیه کرده است تا قیمت آن مقرون به صرفه بشود. این کیت یک پکیج کامل از گچبرگ‌های ضد حریق و سازه‌ها شامل سازه اف 47، سازه یو 36، سازه ال 25، پک کامل آویز رکابی، اچ تی 90، دبلیو، کلیپس، پیچ مخصوص، میخ و چاشنی است. 

برای تهیه پانل گچی مقاوم در برابر حریق ای جی وی با کارشناسان واحد فروش ما تماس حاصل فرمایید. مجموعه ای جی وی یک تولید کننده محصولات و  تجهیزات ساختمانی است که دهه‌هاست در این زمینه در حال فعالیت است. تمام تلاش مجموعه ما تولید کالا و ارائه خدمات با بهترین کیفیت است تا لبخند رضایت بر لبان شما نقش ببند.