کناف سقف کاذب معمولاً برای پنهان کردن سیم‌ها و اتصالات، لوله‌ها و همچنین عایق بودن در برابر صدا، ایمنی در برابر آتش و همچنین جلوگیری از اتلاف انرژی استفاده می‌شود. یکی از انواع کناف سقف کاذب که از مدرن‌ترین انواع آن محسوب می‌شود، لوور سقف کاذب یا سقف کاذب لوور است. لوور مصالحی است که در این سقف کاذب استفاده می‌شود و به همین دلیل به نام آن معروف است. لوور سقف کاذب می‌تواند از جنس‌های مختلفی تهیه شود. این لوورها با جنس‌های مختلف به صورت تیغه‌ای در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. 

فواصل این تیغه‌ها می‌تواند به سلیقه مشتری و همچنین ابعاد تیغه‌ها بستگی داشته باشد. استفاده از نورپردازی در بین این تیغه‌ها می‌تواند یک نمای جذاب ایجاد کرده و دکوراسیون را نیز جذاب‌تر کند. یکی از انواع لوورهای سقف کاذب، نوع فلزی آن است. با توجه به جذابیت و همچنین پرطرف‌دار بودن لوورهای فلزی سقف کاذب، تصمیم گرفتیم تا مقاله‌ای درباره آن نگارش کنیم. اگر درباره لوورهای فلزی سقف کاذب اطلاعات کافی ندارید، می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید. همچنین در صورت نیاز، امکان آشنایی شما بالوورهای چوبی سقف کاذب از طریق لینک مربوطه فراهم شده است.

 آشنایی با لوورهای فلزی سقف کاذب

 همان‌طور که از نام لوورهای فلزی سقف کاذب مشخص است، این نوع کناف سقف کاذب از جنس فلز ساخته شده است. این فلز می‌تواند آهن گالوانیزه یا هر جنس مشابهی مثل فولاد باشد. لوورهای فلزی سقف کاذب، معمولاً به خاطر جنسی که دارند بسیار با دوام هستند. با توجه به دوام لوورهای فلزی سقف کاذب می‌توان گفت استفاده از این نوع لوورها مقرون به‌صرفه‌تر از سایر لوورها است. نگهداری از لوورهای فلزی سقف کاذب چندان سخت به نظر نمی‌رسد و عمر مفید آنها بسیار بالا است. همچنین می‌توان گفت تمیز کردن و نظافت لوورهای فلزی نیز کار سختی نیست. علاوه بر موارد ذکر شده نصب و اجرای این لوورها نیز راحت است.

 ایمنی لوورهای فلزی سقف کاذب در برابر آتش بسیار بالا است. در نتیجه می‌توان از آن در ساختمان‌های عمومی مثل نمایشگاه‌ها، مراکز حمل و نقل و همچنین محل‌هایی که خطرات آتش سوزی وجود دارد، استفاده کرد. نصب لوورهای فلزی سقف کاذب رایگان است و این مسئله می‌تواند یک مزیت بسیار مهم برای آن محسوب شود.

رنگ آمیزی لوورهای فلزی سقف کاذب

معمولاً برای لوورهای فلزی می‌توان از رنگ آمیزی الکترواستاتیک استفاده کرد. استفاده از رنگ‌های پودری الکترواستاتیک و شیوه پساگرم در ایران رایج است. در واقع این شیوه پس از رنگ آمیزی الکترواستاتیکی، یکی از متداول‌ترین شیوه‌های رنگ آمیزی لوور در ایران است. برای رنگ آمیزی لوورهای فلزی کناف سقف کاذب ابتدا قطعات لوور رنگ آمیزی شده و سپس در معرض گرما قرار می‌گیرد. آسان بودن استفاده از شیوه پساگرم، باعث شده اجرای آن نسبت به سایر روش‌ها بیشتر انجام ‌شود. رنگ آمیزی پساگرم به صورت دستی و اتوماتیک قابل اجرا است. کیفیت رنگ آمیزی و خروجی این لوور در شیوه پساگرم مطلوب است.

 لوورهای فلزی سقف کاذب برای چه محیط‌هایی کاربرد دارند؟

 لوورهای فلزی سقف کاذب معمولاً برای محیط‌هایی مثل ساختمان‌های غیرمسکونی مناسب‌تر به نظر می‌رسند. از این لوورها می‌توان برای سقف استخرها، بیمارستان‌ها، ادارات، مراکز خرید و همچنین فرودگاه‌ها استفاده کرد. با توجه به مزیت‌های این سقف، امکان استفاده آن در ساختمان‌های مسکونی نیز وجود دارد. برای لابی هتل‌ها و همچنین ساختمان‌ها نیز می‌توان از لوورهای فلزی سقف کاذب استفاده کرد.

زیرسازی لوورهای فلزی سقف کاذب چگونه انجام می‌شود؟

  معمولاً کناف سقف کاذب و انواع آن به شکل یکسانی نصب می‌شوند. البته شکل لوورهای فلزی سقف کاذب از نظر چیدمان کمی با سایر کناف‌های سقف کاذب تفاوت دارد. برای زیرسازی لوورهای فلزی سقف کاذب باید چند سازه را در کنار یکدیگر قرار داد. سازه‌های نصب شده ارتباط سقف اصلی و همچنین لوورهای فلزی را ایجاد می‌کنند. زاویه این سازه‌ها به نحوه نصب لوورها بستگی دارد. با توجه به دمای محیط و همچنین میزان رطوبت آن می‌توان از سازه‌ای با جنس مناسب استفاده کرد.

قیمت و هزینه اجرای لوورهای فلزی سقف کاذب

 معمولاً هزینه این نوع کناف سقف کاذب نسبت به سایر انواع آن بیشتر است. در واقع طراحی لوورهای فلزی سقف کاذب، بسیار لوکس بوده و هزینه بیشتری نیز به دنبال دارد. به عبارتی هزینه اجرای بالای لوورهای فلزی سقف کاذب یکی از بزرگ‌ترین معایب آن محسوب می‌شود. هرچند می‌توان گفت با توجه به جذابیتی که توسط این لوورها ایجاد می‌شود، می‌توان هزینه اجرای آن را نادیده گرفت. اگر مشاوره‌های لازم را برای خرید و انتخاب لوورمورد نظر خود کسب کرده‌اید، می‌توانید برای استعلام قیمت به صفحه مربوطه مراجعه کنید.