امروزه کناف سقف کاذب به یکی از مدرن‌ترین اجزای دکوراسیون تبدیل شده است. کناف سقف کاذب برای بسیاری از ادارات، مراکز تجاری، فروشگاه‌ها و حتی منازل مناسب است. با توجه به اینکه طراحان تجهیزات ساختمانی به روز و همچنین پیشرفته را ترجیح می‌دهند، استفاده از کناف سقف کاذب گسترش یافته است. تایل گچی یکی از مصالح ساختمانی پیشرفته محسوب می‌شود که به نوعی خود سقف کاذب است. زیبایی و جذابیت تایل گچی باعث شده تا طراحان به آن جذب شوند و طرفداران زیادی پیدا کند. تایل‌های گچی سقفی معمولاً در ابعاد ۶۰ در ۶۰ تولید شده و زیبایی ظاهری سقف را در مکان‌های مختلف تأمین می‌کنند. تایل‌های گچی انواع مختلفی داشته که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

 مزایای تایل گچی

 یکی از بهترین تایل‌های موجود در بازار، تایل گچی محسوب می‌شود. تایل گچی عایق صوتی و رطوبتی مناسبی برای مکان‌های مختلف محسوب شده و همچنین مانع هدر رفتن حرارت ساختمان می‌شود. استفاده از تایل‌های گچی سبب شده تا دسترسی به فضای تأسیساتی برای افراد راحت شود. با استفاده از این تایل‌ها عملیات تعویض و تعمیر لوله‌ها و تأسیسات ساختمان، دیگر سخت نخواهد بود.

 علاوه بر موارد ذکر شده می‌توان گفت نصب تایل‌های گچی بسیار ساده و راحت است. تایل‌های گچی به صورت یکپارچه هستند و دیوار یا سقف را در مساحت زیاد پوشش می‌دهند. نصب تایل گچی تنها با چند ابزار ساده انجام می‌شود. از دیگر مزایای تایل‌های گچی می‌توان به وزن سبک آنها اشاره کرد. تایل‌های نام برده بسیار سبک هستند و این سبکی، جابه‌جایی آسان در حمل و نقل را برای افراد فراهم می‌کند.

 فضاهای مورد مصرف تایل‌های گچی

 تایل‌های گچی بیشتر برای فضاهایی که لوله تأسیسات از زیر سقف آنها عبور کرده مناسب است. عبور لوله و تأسیسات از زیر سقف نمای جالبی ایجاد نمی‌کند و بهتر است با استفاده از یک پوشش مناسب این لوله‌ها را پوشاند. برای پوشاندن چنین جلوه‌های نامناسبی بهترین گزینه، استفاده از تایل گچی که نوعی کناف سقف کاذب محسوب می‌شود، است. به طور کلی می‌توان گفت از تایل‌های گچی کناف برای محیط‌ها یا فضاهای زیر استفاده می‌شود:

  • ساختمان‌های اداری
  • مغازه‌ها 
  • سرویس‌های بهداشتی
  • ساختمان‌های مسکونی
  • پارکینگ‌ها
  • ساختمان‌های تجاری
  • آشپزخانه‌ها و تهیه غذاها 
  • سالن‌های کنفرانس و آمفی تئاتر
  • سالن سینما
  • تالارها

 

انواع تایل گچی

 تایل گچی در انواع مختلفی تولید می‌شود. از انواع تایل گچی می‌توان به تایل گچی ساده، حصیری و تخم مرغی اشاره کرد. در ادامه به توضیحات هر یک از انواع تایل گچی می‌پردازیم.

 تایل گچی ساده

 از پرکاربردترین تایل‌های گچی، می‌توان به تایل‌های گچی ساده اشاره کرد. تایل‌های گچی در دو نوع رنگ شده سفید و روکش‌دار در بازار موجود هستند. تایل گچی ای جی وی، دارای روکش pvc یا آلومینیومی هستند. از مزیت تایل‌های گچی ساده روکش‌دار، سهولت در نظافت آنها محسوب می‌شود. 

اگر به دنبال تایل گچی مناسب برای محیط مرطوب هستید، بهتر است تایل گچی ساده با روکش آلومینیومی را انتخاب کنید. روکش آلومینیومی تایل گچی باعث ماندگاری کناف سقف کاذب می‌شود. تایل گچی ساده رنگ شده با رنگ اکریلیک، با رنگ سفید می‌شوند. این تایل‌ها ضد باکتری محسوب شده و از رشد بسیاری از میکروارگانیسم‌ها جلوگیری می‌کنند. این تایل‌ها از نظر هزینه نیز بسیار با صرفه محسوب می‌شوند.

 تایل گچی حصیری

 یکی از انواع تایل‌های گچی، تایل گچی حصیری محسوب می‌شود. تایل گچی حصیری، در دسته تایل‌های طرح‌دار قرار گرفته و دارای طرحی مانند حصیر است. در صورتی که برای لایه بیرونی تایل گچی حصیری، از آلومینیوم یا پی‌وی‌سی استفاده شود (تایل‌های گچی روکش PVC)، می‌توان آن را برای محیط‌های مرطوب مناسب دانست. علاوه بر مناسب‌بودن آن برای محیط مرطوب می‌توانیم آن را ضد آب نیز حساب کنیم. با توجه به موارد گفته شده هر زمان که بخواهید می‌توانید تایل‌های گچی حصیری را با آب بشویید.

 تایل گچی تخم مرغی

 یکی دیگر از تایل‌های گچی پرطرف‌دار، تایل گچی تخم مرغی محسوب می‌شود. در تایل گچی تخم مرغی به جای سادگی از طرح‌های نامنظم و حتی متقارن استفاده می‌شود. ابعاد این تایل‌ها نیز مانند سایر تایل‌های گچی ۶۰ در ۶۰ بوده و ضخامت آنها معمولاً ۸ میلی‌متر است.

 اجرای تایل‌های گچی

 برای اجرای تایل‌های گچی، باید سازه‌ها و متعلقات مورد نیاز فراهم شود. سازه‌های مورد نیاز تایل گچی، شامل نبشی، سازه‌های سپری و سازه‌های اصلی هستند. متعلقات مورد نیاز تایل‌های گچی نیز بست اتصال طولی، بست اتصال مستقیم یا براکت، بست و آویز نیمه، آویز و پل، بست اتصال آویز دوبل، آویز اتصال سقفی، مفتول آویز سیمی، آویز نانیوس، ساپورت تأسیساتی، گیره تایل سیم نرم و سیم مفتولی می‌باشند. تمامی موارد ذکر شده برای اجرای تایل‌های گچی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اجرای تایل گچی نیاز به یک متخصص دارید تا با توجه به فضای ظاهری شما تایل گچی را به بهترین شکل اجرا کند.

 معایب تایل گچی

 تایل‌های گچی معایب چندان زیادی ندارند؛ اما اگر بدون روکش برای محیط‌های مرطوب مورد استفاده قرار گیرند، می‌توانند موجب خسارت شوند. همچنین اگر از یک نصاب متخصص استفاده نکنید؛ ممکن است به‌مرورزمان دچار مشکل شوید.

روش نصب استاندارد تایل گچی

 تایل گذاری باید به صورت شطرنجی انجام شود. ارتفاع سقف باید رگلاژ شده و اندازه‌گیری به خوبی انجام شود. تمامی تایل‌ها باید یکدست بدون پستی و بلندی قرار بگیرند. اگر نصب تایل گچی را به یک نصاب متخصص و حرفه‌ای بسپارید دیگر نگران نصب استاندارد آن نخواهید بود.

 تولید تایل گچی در ایران

 در ابتدا تایل گچی در کشورهایی مانند آمریکا و چین تولید می‌شد. با گذشت زمان بسیاری از کشورها از جمله ایران به عرصه تولید کنندگان تایل گچی وارد شده‌اند. کشور ایران نیز توانسته مانند سایر کشورها که رقیب محسوب می‌شوند؛ بهترین تایل‌های گچی را تولید کند. با توجه به تولیدات با کیفیت در ایران دیگر مجبور نیستید، مبلغ بیشتری را برای خرید تایل‌های گچی خارجی صرف کنید. فروش تایل گچی در سراسر کشور صورت گرفته و شما می‌توانید برای خرید تایل گچی با کیفیت به آدرس کارخانه تهران، جاده دماوند، جاجرود، احمدآباد مراجعه کنید.

 قیمت تایل گچی

 برای خرید تایل گچی، ابتدا بهتر است اطلاعات کامل و لازم را درباره این محصول کسب کنید. اگر در زمینه خرید این محصول تجربه کافی ندارید، بهتر است قبل از خرید، از کارشناسان فروش تایل گچی راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. پس از دریافت راهنمایی‌های لازم می‌توانید برای اطلاع از قیمت تایل گچی، آن را از کارشناسان ما استعلام بگیرید.