زمانی که صحبت از  تفاوت فنی و مهندسی آکوا پنل و سمنت برد با گچبرگ کناف سقف می‌شود، لازم است قبل از هرچیزی با هر کدام از این موارد آشنایی لازم را پیدا کنید. در سال ۱۹۳۲، موسسه‌ای آلمانی، با نام کناف صفحات گچی که با عنوان گچ‌برگ شناخته می‌شود را روانه‌ی بازار کرد. این شرکت توسط کارل و آنفوس کناف تاسیس شد. این دو فرد با یکدیگر برادر بودند و توانستند به یکی از مشهورترین شرکت‌ها در حوزه‌ی صنعت ساختمان سازی تبدیل شوند و بهترین مصالح از جمله کناف سقف کاذب را به بازار عرضه کنند. 

شناسایی هر کدام از مصالح در دسترس در صنعت ساختمان‌سازی اهمیت زیادی برای مهندسین و معماران دارد. این موضوع بدین دلیل است که با اطلاع داشتن از مصالح در دسترس هر فرد می‌تواند بهترین متریال را انتخاب و در قسمت‌های متفاوت یک ساختمان پیاده‌سازی کند. در این مطلب قصد داریم به بررسی تفاوت میان گچ برگ کناف سقف، آکوا پنل و سمنت برد بپردازیم. در نظر داشته باشید چنانچه می‌خواهید با هر کدام از این موارد آشنا شوید، این امکان را دارید که از طریق لینک‌های قرار گرفته به مقاله‌های جامع و کامل موجود هدایت شوید.

معرفی آکوا پنل، سمنت برد و گچبرگ کناف 

آکوا پنل یکی از انواع پنل‌های پیش‌ساخته به شمار می‌رود. جنس این پنل از سیمان است و به دلیل مقاومت چشمگیر در مقابل رطوبت، توانسته کاربرد زیادی در صنعت ساختمان‌سازی داشته باشد. این پنل پرطرفدار قابلیت بارگذاری چشمگیری نسبت به پنل گچی دارد. دلیل این موضوع جنس سیمانی آن است. 

علاوه بر آکوا پنل، سمنت برد نیز در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد بسیار زیادی دارد‌. سمنت برد صفحات تشکیل شده از سیمان و الیاف است‌. این برد پیش ساخته، کاربرد زیادی در ایجاد نما، سقف و دیوار دارد. در مقابل آکوا پنل و سمنت برد، گچبرگ کناف سقف قرار گرفته است‌. گچبرگ‌های کناف، یک هسته‌ی گچی دارند. این هسته غیر قابل اشتعال بوده و برای زیبایی بیشتر با روکش‌های کاغذی پوشانده شده است.

تفاوت‌های فنی میان پانل‌های سیمانی و پانل گچی

از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که میان آکواپنل و سمنت برد با پانل گچی وجود دارد، کاربرد آن‌ها است. در ادامه مشخصات فنی هریک بررسی و تفاوت میان آن‌ها مورد بحث قرار می‌گیرد.

  • مواد تشکیل‌دهنده‌ی آکوا‌پنل سیمان، الیاف شیشه، مواد افزودنی و روکش است. آکوا پنل در سه مدل خارجی، داخلی و اسکای لایت تولید می‌شود. در هر ۳ مدل، ابعاد پنل، ۲۴۰*۱۲۰ سانتی‌متر است، اما ضخامت و وزن محصول تغییر می‌کند. 
  • سمنت برد تشکیل شده از سیمان و الیاف است. این نوع صفحه‌ی سیمانی می‌تواند در ابعاد متفاوت برای زیباتر نمودن کف، سقف، نمای بیرونی و حتی دیوار استفاده شود.
  • گچ‌برگ‌ها از جنس گچ هستند و ضخامت آن‌ها می‌تواند متغیر باشد. این موضوع بدیهی است که استفاده از گچ‌برگ‌ها در سقف عاقلانه‌تر از استفاده‌ی صفحات سیمانی است. این موضوع به این دلیل می‌باشد که وزن صفحات گچی کمتر از صفحات سیمانی است و استفاده از صفحات گچی در سقف، هوشمندانه‌تر است.
  • در مقابل صفحات سیمانی قابلیت صرفه‌جویی در انرژی را ندارند، اما عایق بسیار خوبی در برابر حرارت و رطوبت هستند و میزان بارگذاری آن‌ها بیشتر از کناف سقف است.
  • از نظر فنی، در مکان‌هایی که رطوبت زیادی وجود دارد، مانند نمای ساختمان، استفاده از صفحات سیمانی به خصوص آکواپنل انتخاب عاقلانه‌تری نسبت به صفحات گچی است. 
  • در قسمت‌هایی از ساختمان که نیاز به قدرت بارگذاری زیادی داریم، از جمله دیوارها استفاده از صفحات سیمانی بهتر است.
  • اما در قسمت‌هایی مانند سقف، گچبرگ‌های کناف کاربرد بیشتری دارند.
  • در نظر داشته باشید، آکواپنل و سمنت برد نسبت به صفحات گچی به بودجه‌ی مالی بیشتری نیاز دارند.

در مجموع از لحاظ فنی و کارایی، این 3 محصول، تفاوت‌های قابل توجهی با یکدیگر دارند. اما برای اینکه بتوانید نسبت به بودجه‌ی خود، مقرون به صرفه ترین محصول را انتخاب و خریداری نمایید، لازم است انواع این محصولات را بشناسید و متناسب با کاربری پروژه تصمیم به انتخاب هر یک بگیرید. به عنوان مثال با وجود سنگین بودن پنل‌های سیمانی نسبت به گچبرگ، ممکن است در پروژه‌ای، عایق بودن در برابر رطوبت اهمیت زیادی داشته باشد. به همین دلیل برای سقف نیز آکوا‌پنل را انتخاب کنید. در صورت نیاز به دریافت مشاوره جهت ثبت سفارش با کارشناسان ما در ارتباط باشید.