در بسیاری از مکان‌ها و فضاها استفاده از عایق‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع به همین دلیل در بسیاری از انواع کناف سقف کاذب و همچنین در ساختمان سازی از عایق‌های صوتی و حرارتی استفاده می‌شود. البته عایق، برای دیگ‌های بخار، کوره‌های حرارتی و حتی دودکش‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

یکی از انواع عایق، پشم سنگ محسوب می‌شود. پشم سنگ می‌تواند در کناف سقف کاذب به عنوان یک عایق حرارتی و صوتی مورد استفاده قرار بگیرد. در بسیاری از فضاهای ساختمان از جمله سالن‌های کنفرانس، استودیو صدابرداری، سینماها و حتی در بسیاری از شرکت‌ها از عایق پشم سنگ استفاده می‌شود. عایق پشم سنگ انواع مختلفی دارد و هر یک از این پشم سنگ‌ها کاربردهای مخصوص خود را دارند. ما در این مقاله قصد داریم انواع عایق‌های پشم سنگ و کاربردهای آن را مورد بررسی قرار دهیم.

 پشم سنگ چیست؟

 پشم سنگ عایقی تشکیل شده از الیاف معدنی است و ماده اولیه آن سنگ آتشفشانی بازالت است. تولید پشم سنگ با استفاده از روش خاص صورت گرفته و بازالت در دمای ۱۵۰۰ الی ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد ذوب می‌شود. پشم سنگ یک محصول غیر سمی محسوب شده و هیچ آسیبی به محیط زیست نمی‌رساند. از مزایای پشم سنگ می‌توان به وزن کم، کاربری آسان، قیمت بسیار مناسب و همچنین ضد آفت بودن اشاره کرد. 

انواع پشم سنگ

 عایق پشم سنگ در انواع مختلفی تولید شده و هر یک می‌توانند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. بعضی از انواع پشم سنگ در کناف سقف کاذب استفاده می‌شوند. انواع پشم سنگ عبارت‌اند از:

 1. پشم سنگ لحافی
 2. پشم سنگ فله‌ای
 3. پشم سنگ پتویی
 4. پشم سنگ لوله‌ای
 5. پشم سنگ تخته‌ای

 پشم سنگ لحافی

 یکی از انواع پشم سنگ، پشم سنگ لحافی محسوب شده که به صورت رولی می‌توان آن را تهیه کرد. این نوع پشم سنگ بسیار انعطاف پذیر است و در انواع بدون روکش و با روکش قابل تولید می‌باشد. کاربرد پشم سنگ لحافی در ساختمان سازی است. می‌توان از عایق پشم سنگ لحافی برای سوله‌ها، سقف‌های کاذب، دیوارها، کانال‌های تهویه هوا و همچنین سطوحی با انحنای بسیار کم استفاده کرد.

 پشم سنگ فله‌ای

 از دیگر انواع پشم سنگ می‌توان به پشم سنگ فله‌ای اشاره کرد. پشم سنگ فله‌ای برای پر کردن فضاها یا مکان‌هایی استفاده می‌شود که فاقد هرگونه شکل و فرم خاصی هستند.

 پشم سنگ پتویی

 پشم سنگ پتویی جزو آن دسته از پشم سنگ‌هایی نیست که در کناف سقف کاذب استفاده می‌شود. این محصول بیشتر برای تجهیزات صنعتی ماشین آلات و همچنین لوله‌هایی با قطر بالا کاربرد دارد. هیچ عامل پیوندی در عایق پشم سنگ پتویی مورد استفاده قرار نگرفته است.

پشم سنگ لوله‌ای

 آن‌طور که از نام پشم سنگ لوله‌ای مشخص است می‌توان گفت عایق پشم سنگ لوله‌ای برای عایق‌کاری لوله‌های تأسیسات ساختمانی و همچنین صنعتی کاربرد دارد. تولید پشم سنگ لوله‌ای با توجه به قطر لوله‌های موجود در بازار انجام می‌شود. این قطرها اندازه‌هایی استاندارد محسوب می‌شوند‌.

 پشم سنگ تخته‌ای

 یکی از انواع پشم سنگ که در کناف سقف کاذب مورد استفاده قرار می‌گیرد، پشم سنگ تخته‌ای است. بیشترین و مهم‌ترین کاربرد پشم سنگ تخته‌ای در ساختمان سازی است. با استفاده از پشم سنگ تخته‌ای می‌توان عایق کاری کف، سقف ساختمان و همچنین استودیوها را انجام داد.

پشم سنگ تخته‌ای به سه صورت موجود است:

 1. عایق ساده
 2. عایق با روکش کرافت
 3. عایق با روکش آلومینیوم

ویژگی‌های انواع پشم سنگ

 عایق پشم سنگ دارای ویژگی‌های بسیار مطلوبی است. از ویژگی‌های انواع پشم سنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. مقاومت در برابر صوت
 2. مقاومت در برابر حرارت (ضد حرارت)
 3. مقاومت در برابر آتش (ضد حریق)
 4. قدرت جذب بسیار بالای صوت و صدا 
 5. سمی نبودن
 6. راحتی در نصب وحمل
 7. خواص ضد آلرژیک
 8. مناسب جهت استفاده در ساخت و سازهای صنعتی و عمرانی

خرید پشم سنگ 

 خرید پشم سنگ برای بسیاری از صنایع، اقدامی ضروری محسوب می‌شود. قبل از خرید بهتر است اطلاعات خود را در رابطه با پشم سنگ و انواع آن افزایش دهید. همچنین در صورت بروز هرگونه سؤال با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید