کناف سقف کاذب یکی از محصولات پرطرف‌دار محسوب شده و روزبه‌روز انواع مختلفی از آن تولید می‌شود. یکی از انواع پانل کناف یا به عبارتی یکی از انواع کناف سقف کاذب، آکوا پنل محسوب می‌شود. شاید شما آکوا پنل را نیز یک کناف سقف کاذب دانسته و اطلاعاتی درباره زیر مجموعه‌های کناف سقف کاذب نداشته باشید. در واقع آکوا پنل از دیگر محصولات شرکت‌های ساخت کناف محسوب می‌شود. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی آکوا پنل و کاربردهای آن بپردازیم.

 آکوا پنل یا آکوا پنل کناف صفحاتی از جنس سیمان محسوب می‌شوند. آکوا پنل را می‌توان از ترکیب سیمان، پرلیتی که منبسط شده و همچنین سنگ‌دانه‌های سبک و آهک ساخت. علاوه بر این مواد، آکوا پنل از مواد افزودنی خاص دیگری نیز ساخته می‌شود. لبه‌ها و پشت و روی آکوا پنل با استفاده از الیاف شیشه‌ای که از جنس فایبرگلاس هستند، پوشش داده می‌شوند. می‌توان آکواپنل را در دو مدل خارجی و داخلی، ساده، اسکای لایت و سایدینگ یافت. به طور کلی این سازه یا این نوع کناف سقف کاذب در پروژه‌هایی که به ساخت و ساز خشک نیاز است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان دیوار کاذب نیز می‌توان از آکوا پنل استفاده کرد. استفاده از آکوا پنل کناف می‌تواند مزایای بسیار زیادی را برای یک محیط به دنبال داشته باشد.

آکوا پنل داخلی

 آکوا پنل داخلی نوعی از آکوا پنل‌ها محسوب شده که برای محیط داخل مناسب است. برای محیط‌هایی مثل محیط‌های اداری، آموزشی، ورزشی و حتی بیمارستان‌ها و محیط‌های تجاری و مسکونی می‌توان از آکوا پنل داخلی استفاده کرد. در چنین مکان‌هایی می‌توان از مزایای آکوا پنلی داخلی از جمله مقاومت در برابر رطوبت زیاد، مقاومت در برابر آتش، صوت، حرارت و همچنین مقاومت در برابر شوینده‌های قوی و کپک و قارچ بهره‌مند شد.

 آکوا پنل خارجی

 برخلاف آکوا پنل داخلی، آکوا پنل خارجی برای محیط‌های خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله محیط‌های خارجی می‌توان به نمای ساختمان و دیوارهای خارجی اشاره کرد که در معرض نور خورشید، یخ‌بندان و باران قرار دارند. با استفاده از آکوا پنل خارجی می‌توان از مزایایی مانند مقاومت در برابر رطوبت بالا، بارش‌های شدید، آتش سوزی و حریق و همچنین عایق صوتی و حرارتی اشاره کرد.

آکوا پنل اسکای لایت

آکوا پنل اسکای لایت یکی از آکوا پنل‌های جدید محسوب می‌شود که نسبت به مدل‌های قبلی ضخیم‌تر است. این آکوا پنل برای جکوزی، سونا و محیط‌های مرطوب استفاده می‌شود.

 مزایا و ویژگی‌های آکوا پنل

 صفحات آکوا پنل صفحاتی غیر قابل اشتعال محسوب شده و می‌توانند در برابر آتش سوزی مقاومت بالایی نشان دهند. همچنین آکوا پنل در برابر ضربات سنگین و سبک نیز مقاومت دارد. این سازه سقف و دیوار می‌تواند یک عایق صوتی و حرارتی مناسب محسوب شود. هیچ‌گونه مواد عالی در ترکیبات صفحات آکوا پنل استفاده نشده و این مسئله باعث می‌شود، آکوا پنل از هرگونه کپک زدگی و رشد قارچ دور باشد. سیستم‌های آکوا پنل یا به عبارتی صفحات آکوا پنل در برابر آب و رطوبت مقاومت ۱۰۰ درصدی نشان می‌دهند. به همین دلیل می‌توان از آکوا پنل در مکان‌های مختلف استفاده کرد.

 با توجه به ضخامت کم دیوارهای آکوا پنل، می‌توان فضای مفید بیشتری با استفاد از این پنل در دسترس داشت. آکوا پنل با محیط زیست سازگاری بالایی داشته و دارای تأییدیه فنی اتحادیه اروپا است. این سازه در برابر گرما و سرما نیز از مقاومت بالایی برخوردار است. به طور کلی می‌توان گفت این محصول از ساختار بسیار محکمی برخوردار است.

 کاربردهای آکوا پنل

 صفحات آکوا پنل برای مکان‌های مختلفی کاربرد دارند. از این صفحات می‌توان برای سونا، اسپا، استخرها، اتاق‌های مرطوب، خشک‌شویی‌ها، آشپزخانه‌ها، رخت‌کن‌ها، حمام‌ها و هر مکان دیگری که دارای رطوبت بالایی باشد، استفاده کرد. همچنین آکوا پنل قابل استفاده برای انبارها و فروشگاه‌های زیرزمینی نیز می‌باشد. با نصب آکوا پنل امکان شستشوی کاشی‌هایی که نیاز به شست و شو با فشار بالایی دارند نیز فراهم می‌شود. 

هزینه اجرای آکوا پنل

 هزینه یا قیمت آکوا پنل‌ها بستگی به موارد متعددی دارند. ابعاد آکوا پنل، سطح خالص پوشش هر پانل، ضخامت، وزن، تعداد هر پالت و همچنین شرکت تولید کننده آن از جمله عوامل بسیار تأثیرگذار در قیمت نهایی آکوا پنل محسوب می‌شوند. معمولاً آکوا پنل به صورت پالتی خریداری می‌شود و شرکت آن را به صورت پالت بسته‌بندی و همچنین ارسال می‌کنند. اگر شما نیازی به حجم بسیاری از این مصالح ندارید و پروژه کوچک‌تری دارید می‌توانید با توجه به مصرف کم خود، آکوا پنل را به صورت پانلی خریداری کنید. 

توجه داشته باشید که در بسیاری از شرکت‌ها اگر کمتر از یک پالت آکوا پنل درخواست کنید، قیمت نهایی آن از قیمت درج شده کمی بیشتر خواهد بود. برای اطلاع از قیمت پانل و پالت آکوا پنل بهتر است به صفحه مربوطه آن مراجعه کنید. جهت خرید و ثبت سفارش آکوا پنل با ما در ارتباط باشید.