امروز استفاده از کناف سقف کاذب، از متداول‌ترین اقدامات، در دنیای معماری داخلی و طراحی دکوراسیون محسوب می‌شود. یکی از متریال‌های استفاده شده در کناف سقف کاذب، پشم سنگ است. کناف سقف کاذب محبوب‌ترین و همچنین پرکاربردترین متریال ساخت سقف‌های کاذب است. استفاده از کناف سقف کاذب، می‌تواند جایگزین مناسبی برای گچ‌بری‌های قدیمی باشد. در واقع هدف ما از نگارش این مقاله ارائه‌ی اطلاعاتی درباره‌ی پشم سنگ، چگونگی تولید و همچنین انواع مختلف آن است. برای کسب اطلاعات کامل و جامع درباره پشم سنگ می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید. همچنین چنانچه با سپری سقف کاذب آشنا نیستید، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

پشگ سنگ چیست؟

 پشم سنگ یک عایق صوتی و حرارتی تشکیل یافته از الیاف معدنی است. ماده اصلی و اولیه‌ی استفاده شده در پشم سنگ بازالت است. بازالت، بازمانده‌ی فعالیت‌های آتشفشانی و همچنین از گروه سنگ‌های آذرین محسوب می‌شود. جهت تولید پشم سنگ، بازالت در دمای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد ذوب شده و سپس با استفاده از یک سری روش‌های خاص به الیافی بسیار ریز با قطر میکرونی تبدیل می‌شود. در واقع ۹۷ درصد از کل پشم سنگ را الیاف تشکیل می‌دهد. سه درصد باقیمانده‌ی دیگر رزین و روغن‌های مورد نیاز هستند. پشم سنگ می‌تواند از دمای منفی ۳۰ درجه سانتیگراد تا ۷۵۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند‌.  

ضریب انتقال حرارت پشم سنگ بسیار پایین است. به همین دلیل نقش قابل توجهی در کاهش مصرف انرژی دارد. کاهش مصرف انرژی تنها هزینه‌ها را کاهش نداده؛ بلکه آلاینده‌های کمتری را نیز تولید می‌کند. در نتیجه در چنین شرایطی کمک به حفظ محیط زیست امکان‌پذیر است. پشم سنگ از جمله عایق‌های مطلوب محسوب شده و هیچ یک از عوارض عایق‌های مشابه را ندارد. به عبارتی می‌توان گفت پشم سنگ یکی از بی‌ضررترین عایق‌های حرارتی و صوتی محسوب می‌شود. پشم سنگ می‌تواند ۳۳ برابر دیوار بتنی قدرت عایقی داشته باشد.

 انواع پشم سنگ

 پشم سنگ انواع مختلفی داشته و در صنایع مختلف قابل استفاده است. برای آشنایی بیشتر با انواع پشم سنگ ادامه مقاله را مطالعه کنید.

 پشم سنگ فله‌ای

 پشم سنگ فله‌ای یک عایق صوتی و حرارتی مناسب است که به صورت پشم سنگ خام حلاجی شده، تهیه و روانه بازار می‌شود. از پشم سنگ فله‌ای برای پر کردن فضاهایی استفاده می‌شود که فاقد شکل هندسی منظم هستند.

 پشم سنگ لحافی

پشم سنگ لحافی از جمله پشم سنگ‌های محسوب می‌شود که به صورت رولی تولید شده و بسیار انعطاف پذیر است. این نوع پشم سنگ یکی از انواع پشم سنگ‌هایی محسوب می‌شود که در سقف ساختمان‌ها، سوله‌ها، سقف‌های کاذب، دیوارها کانال‌های تهویه هوا و همچنین سطوحی با انحنای کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 پشم سنگ پتویی

 یکی از عایق‌های صوتی و حرارتی حیاتی برای صنایع مختلف، عایق پشم سنگ پتویی است. از این نوع پشم سنگ برای عایق کاری تجهیزات صنعتی و همچنین لوله‌هایی با قطر بالا استفاده می‌شود. هیچ نوع عامل پیوندی در این پشم سنگ استفاده نشده است.

 پشم سنگ تخته‌ای

 از پرکاربردترین پشم سنگ‌های موجود در بازار پشم سنگ تخته‌ای محسوب می‌شود که تقریباً در تمامی صنایع می‌توان  استفاده کرد. استفاده از آن به عنوان عایق در ساختمان سازی برای کف، دیوار و همچنین سقف یکی از مهم‌ترین کاربردهای آن محسوب می‌شود.

 پشم سنگ لوله‌ای

 پشم سنگ لوله‌ای برای عایق کاری لوله‌ها مورد استفاده قرار گرفته و در قطر استاندارد لوله‌های موجود، تولید می‌شود.

چگونگی تولید پشم سنگ

 جهت تولید پشم سنگ، سنگ بازالت در کوره ذوب شده و پس از استخراج، وارد دستگاه الیاف ساز قوی می‌شود. پس از این مرحله، رزین مخصوص همراه با یک سری ترکیبات خاص به آن اضافه شده و در نهایت دستگاه الیاف ساز، پشم سنگ تولید می‌کند. در نهایت با توجه به سفارش مشتری پشم سنگ‌ها در چگالی و ضخامت تعیین شده وارد دستگاه پخت می‌شوند. شما نیز می‌توانید برای سفارش، استعلام قیمت و خرید پشم سنگ، به صفحه مربوط مراجعه کرده یا با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.