به نظر شما میان آکواپنل و سمنت برد چه تفاوت‌هایی وجود دارد؟ از سال 1932 که برای اولین بار، مفهوم کناف معرفی شد، گچ‌بری‌های قدیمی منسوخ و کناف سقف کاذب و زیرمجموعه‌های آن به دنیای معماری و ساختمان‌سازی معرفی گردیدند. امروزه متدهای مختلفی برای استفاده در صنعت ساختمان سازی به کار گرفته می‌شود. این متدها می‌توانند به بهبود عملکردهای پروژه‌های ساختمانی منجر شوند. اگر نگاهی دقیق به ساختمان‌های مدرن بیندازید، خواهید دید که چه متدهای نوین و چه تکنولوژی‌هایی توانسته‌اند به چشمگیری آنها کمک کنند. به همین دلیل روز به ‌روز کیفیت مصالح و همچنین موادی که در ساخت و ساز این ساختمان‌های مدرن استفاده می‌شود، افزایش پیدا کرده و صنعت ساختمان سازی با پیشرفت‌های قابل توجهی مواجه شده است. 

یکی از این پیشرفت‌های منحصر به فرد می‌تواند حضور کناف سقف کاذب و انواع آن در دنیای ساخت و ساز محسوب شود. در صورت فعالیت در صنعت ساختمان‌سازی، به احتمال زیاد تاکنون نام کناف سقف کاذب را شنیده‌اید؛ ولی ممکن است با سایر مصالح پرکاربرد در این زمینه آشنا نباشید. از مهم‌ترین سوالاتی که در دنیای معماری و ساختمان‌سازی مطرح می‌شود، تفاوت میان آکواپنل و سمنت برد به شمار می‌رود. در نظر بگیرید، هر دو این موارد جزو پرکاربردترین مصالح به شمار می‌روند. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی تفاوت برجسته آکوا پنل و سمنت برد بپردازیم. اگر شما نیز به دنبال تفاوت این مصالح پر کاربرد هستید، می‌توانید مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

 آکوا پنل چیست؟

 با توجه به اینکه مصالح سنتی جوابگوی شرایط فعلی نیست و نیاز به مصالح پیشرفته‌تری وجود دارد، ضروریت وجود آکوا پنل و سایر انواع مصالح به وضوح دیده می‌شود. آکوا پنل، یک پنل سیمانی است که در ساختمان سازی به عنوان عایق رطوبت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ترکیبات آن می‌توان به، سیمان پورتلند، سنگ‌دانه‌های سبک و همچنین پرلیت منبسط شده اشاره کرد. استفاده از آکوا پنل محدودیت چندانی ندارد و می‌تواند برای بخش‌های مختلف ساختمان استفاده شود. تمامی قسمت‌های آکوا پنل از الیاف شیشه مخصوص پوشیده شده‌اند که نفوذ رطوبت را به حداقل‌ می‌رساند. این محصول با طرح ساده و یا دارای طرح چوب یا سایدینگدر اختیار افراد قرار گرفته است.

یکی از ویژگی‌های برجسته آکوا پنل که باعث افزایش طرف‌داران آن شده است، نصب آسان محسوب می‌شود. همچنین ابزارهای بسیار ساده‌ای برای نصب آکوا پنل مورد نیاز است. علاوه بر این موارد، ویژگی انعطاف پذیری آکوا پنل نیز بسیار مورد توجه است. به صورت کلی این عایق پرطرفدار توانسته تا حداکثر مقدار ممکن از نفوذ رطوبت جلوگیری کند. همین موضوع باعث شده آکوا پنل در مکان‌هایی که رطوبت زیادی دارند از جمله استخر، سرویس‌بهداشتی و حمام مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر این عایق بودن این پنل در مقابل ضربه و صدا نیز باعث محبوبیت بیشترش شده است.

 سمنت برد چیست؟

لازم است توجه کنید چنانچه نام‌هایی همچون صفحات سیمانی مسلح و صفحات سیمانی الیاف دار را شنیدید، منظور همان سمنت برد است. یکی از انواع متریال‌های جدید صنعت ساخت و ساز، سمنت برد و فایبر سمنت محسوب می‌شود. استفاده از سمنت برد برای ساختمان‌های مدرن بسیار رایج است و می‌توان از این مصالح برای قسمت‌های مختلف ساختمان استفاده کرد. سمنت برد، جزو مصالح پیش ساخته محسوب می‌شود و تشکیل شده از صفحات سیمانی الیاف دار است. سایر مواد استفاده شده در ساختار سمنت برد حاوی فیبر شیشه، فیبرهای چوبی، فیبر‌های معدنی مثل کلسیم سیلیکات و فیبر عالی مثل سلولز است‌‌. البته در نظر داشته باشید این ترکیبات قابل تغییر هستند. اما به صورت کلی سمنت برد صفحات سیمانی دارای الیاف می‌باشد. به طور عمده الیاف استفاده شده در ساختار سمنت برد، الیاف فایبر گلاس به شمار می‌رود.

سمنت برد کاربردهای گسترده‌ای دارد. به عبارتی از صفحات سیمانی سمنت برد و متریال‌های آن در صنعت ساختمان‌سازی بسیار استفاده می‌شود. در این صنعت برای ایجاد نما، ایجاد سقف کاذب، دیوار داخلی، کف ساختمان و موارد اینچنینی، می‌توان از سمنت برد استفاده کرد. علاوه بر این موارد، فایبر سمنت برد در دیوارهای محوطه و همچنین پرچین‌ها نیز کاربرد دارد. استفاده از این مصالح برای دیوارهای محوطه و همچنین پرچین‌ها باعث می‌شود تا هیچ گونه خسارت یا خرابی به بار نیاید. هنگام استفاده از سمنت برد برای دیوار محوطه و پرچین می‌توان طرح چوب یا مشبک آن را انتخاب کرد و یک نمای جذاب ایجاد نمود. 

 تفاوت برجسته آکوا پنل و سمنت برد

 همان‌طور که اشاره کردیم آکوا پنل و سمنت برد هر دو صفحات پیش ساخته سیمانی محسوب می‌شوند. تفاوت‌هایی در ترکیبات این دو مصالح وجود دارد. البته هر دو به عنوان عایق مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

  • یکی از ویژگی‌‌های برجسته سمنت برد که آن را می‌تواند از آکوا پنل و سایر صفحات متمایز کند، مقاومت آن در برابر آتش تا دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد است. این موضوع سمنت برد را به عایق مناسبی در برابر حرارت تبدیل کرده است.
  • از دیگر تفاوت‌های سمنت برد و آکوا پنل می‌توان به این مسئله اشاره کرد که سمنت برد یک پانل سیمانی دکوراتیو محسوب می‌شود؛ ولی اثباتی برای دکوراتیو بودن آکوا پنل وجود ندارد. آکوا پنل‌ها معمولاً ساده هستند؛ ولی سمنت برد تنوع بیشتری دارد.
  • علاوه بر موارد ذکر شده یکی از تفاوت‌های این دو نوع کناف سقف کاذب، قیمت فروش آنها محسوب می‌شود. قیمت فروش آکوا پنل با قیمت فروش سمنت یکی نبوده و هر یک قیمت متفاوتی دارند. 
  • سمنت برد زیبایی بیشتری دارد اما مقاومت آن در برابر رطوبت و نور مستقیم آفتاب، کمتر از آکوا پنل است. به همین دلیل در نمای بیرونی ساختمان که به صورت مستقیم در معرض آفتاب و بارندگی است برای دوام بیشتر، از آکوا پنل استفاده می‌شود. همچننی در قسمت‌هایی که نیاز به مقاومت کمتری در برابر رطوبت داریم با استفاده از سمنت برد، جذابیت ظاهری فضا بیشتر خواهد شد.
  • سمنت برد، دارای تکنولوژی تازه تری نسبت به آکوا پنل است و انتخاب مناسبی برای ایجاد دیوار در ساختمان خواهد بود. تمامی نیازهای فنی و تخصصی دیوار توسط سمنت برد تامین می‌شود.

برای کسب اطلاعات کامل درباره هر یک از محصولات ذکر شده می‌توانید با کارشناسان فروش تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را کسب کنید. برای استعلام قیمت محصولات نیز به صفحه مربوطه هر یک از آنها مراجعه و استعلام قیمت بگیرید. در این زمینه پاسخگو و مشاور شما هستیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. با ما در ارتباط باشید. به نظر شما تفاوت برجسته‌ی آکواپنل و سمنت برد چیست؟