اگر فعالیت شما در حوزه ساختمان سازی است یا در این حوزه اطلاعات زیادی دارید، احتمالاً نام مصالحی مانند کناف سقف کاذب و همچنین رابیتس را بسیار شنیده‌اید. کناف و رابیتس از جمله مصالحی هستند که برای سقف استفاده می‌شوند. با استفاده از این دو مصالح می‌توان به زیباسازی سقف و جذابیت بخشیدن به دکوراسیون کمک کرد. برای اینکه بتوانید دست به انتخاب درستی بزنید و بین رابیتس و کناف سقف کاذب یکی را انتخاب کنید، بهتر است حتماً اطلاعات کاملی درباره هر یک از این موارد تهیه کرده و به بررسی تفاوت‌های آن دو نیز بپردازید. 

در واقع هدف ما از نگارش این مقاله ارائه اطلاعات بیشتری درباره تفاوت کناف با رابیتس است. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم چنانچه در صنعت ساختمان‌سازی در حال فعالیت می‌باشید، تا انتهای این مطلب را مطالعه کنید. علاوه بر این موضوع جهت آشنایی بیشتر شما با دیوارهای پیش ساخته، مقاله‌ای تنطیم شده است که می‌توانید از طریق لینک قرار داده شده اقدام به مطالعه‌ی آن نمایید.

 کناف سقف کاذب چیست؟

 کناف سقف کاذب همان صفحات روکش‌دار از جنس گچی هستند که به آنها گچ برگ نیز گفته می‌شود. در واقع کناف یکی از جایگزین‌های رابیتس محسوب می‌شود. کناف نیز مانند بسیاری از محصولات می‌تواند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشد. کناف، نسل جدید گچ، محسوب شده و نام آشنایی دارد. با استفاده از کناف می‌توان طرح‌های متعددی برای سقف منازل، اداره‌ها، هتل‌ها و شرکت‌ها اجرا کرد.

 رابیتس چیست؟

 پس از آشنایی و بررسی کناف سقف کاذب بهتر است به بررسی رابیتس نیز بپردازیم. رابیتس، ورق فولادی مشبکی است که در سقف‌های کاذب و گچ‌بری‌ها برای پوشاندن مواردی مانند آرماتور، تیرآهن، بتن سیمانی و تأسیسات دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. رابیتس یکی از پرکاربردترین انواع سقف کاذب محسوب می‌شود.

بررسی تفاوت کناف با رابیتس

 شاید یکی از چالش‌های روبروی شما مقایسه سقف کاذب کناف و رابیتس باشد. اگر مجبور به انتخاب یکی از این دو محصول هستید، بهتر است با بررسی تفاوت کناف با رابیتس به نتیجه برسید.

  • کناف با رابیتس می‌تواند از جنبه‌های مختلفی تفاوت داشته باشد.  اولین جنبه مورد توجه از لحاظ وزنی است. به طور کلی پانل‌های گچی پس از ایجاد طرح، دستخوش تغییر شده و افزایش وزن پیدا می‌کنند. وزن رابیتس نیز با سازه‌های آن محاسبه می‌شود. با توجه به این مسائل می‌توان گفت وزن کناف سقف کاذب از رابیتس کمتر است.
  • تفاوت بین این دو محصول را می‌توان از لحاظ قیمت نیز مورد بررسی قرار داد. اگر تنها قیمت اولیه این مصالح را در نظر بگیریم، تقریباً می‌توان گفت قیمت برابری دارند، اما هزینه‌های جانبی رابیتس، نسبت به کناف بیشتر است.
  • از لحاظ مقاومت نیز می‌توان گفت به هیچ وجه این دو با یکدیگر قابل مقایسه نیستند. با نصب سیستم رابیتس با استفاده از جوشکاری، مقاومت آن کمتر می‌شود. پس از جوشکاری ترک‌های زیادی در رابیتس ایجاد می‌شود. با توجه به این مسئله می‌توان گفت مقاومت کناف بسیار بیشتر از رابیتس است.
  • کناف و رابیتس در زمان اجرا نیز تفاوت دارند. برای نصب کناف به زمان کمتری نیاز است، در صورتی که رابیتس بندی، به زمانی حدود ۱۰ روز نیاز دارد.

نتیجه‌گیری

 در پایان شاید نتیجه‌گیری درباره تفاوت کناف با رابیتس سخت باشد؛ چرا که هر یک از موارد ذکر شده، مزایا و معایب خاص خود را دارند. در هر صورت اگر مشکل بودجه دارید یا مدت زمان کافی برای اجرای رابیتس را ندارید، می‌توانید از کناف سقف کاذب که از مقاومت بیشتری هم برخوردار است، استفاده کنید. در غیر این صورت رابیتس نیز یک گزینه مطلوب برای ساختمان محسوب می‌شود. برای دریافت مشاوره در رابطه با خرید کناف سقف کاذب و یا رابیتس می‌توانید به راحتی با کارشناسان ما در هلدینگ ساختمانی پیگاژ در ارتباط باشید. از این طریق بهترین خرید و انتخاب را خواهید داشت و مناسب‌ترین محصول را برای هدف مدنظرتان سفارش می‌دهید.