شاید یکی از جالب‌ترین عناصر سازنده فضای داخلی یا به عبارتی دکوراسیون داخلی منازل یا محیط‌های کاری سقف آن محل محسوب شود. در صنعت ساختمان سقف از اهمیت خاصی برخوردار است. از نظر بسیاری از مهندسان سقف عنصری منعطف بوده و می‌توان انواع ایده‌ها را بر روی آن اجرا کرد. امروزه کناف سقف کاذب به عنوان پدیده‌ای مدرن برای سقف مطرح شده است. کناف سقف یک سقف اصلی نبوده و همان‌طور که از نامش پیداست سقفی کاذب یا ثانویه است.

سقف کاذب می‌تواند دارای روکش‌هایی از جنس pvc، گچ و آلومینیوم باشد. کناف سقف به صورت تایل‌هایی با ابعاد ۶۰ در ۶۰ که به صورت یکپارچه به هم متصل می‌شوند، عرضه می‌گردد. ریشه نام کناف سقف، به اولین شرکت تولید کننده آن، یعنی شرکت کناف باز می‌گردد. کناف یک شرکت آلمانی است که تولیداتی مانند دیوار پیش ساخته و سقف کاذب دارد. برای کناف سقف می‌توان مزایای متعددی در نظر گرفت.

کناف سقف کاذب چیست؟

 کناف سقف کاذب، ورقه‌ها یا صفحات گچی هستند که همراه با روکش کاغذی به شکل تایل درمی‌آیند‌. برای تهیه کناف سقف کاذب، از ماده اولیه آن که گچ است، استفاده می‌شود. امروزه کناف سقف کاذب جایگزین مناسبی برای گچ‌بری‌های قدیمی محسوب می‌شود. با استفاده از کناف سقف کاذب می‌توانید دکوراسیون متفاوت و جذابی ایجاد کنید. کناف سقف به سه دسته ثابت، دکوراتیو و متحرک تقسیم می‌شود.

 مزایای استفاده از کناف سقف کاذب

 از نظر بسیاری از طراحان داخلی دکوراسیون و همچنین معماران، سقف‌های کاذب بهترین گزینه برای جذابیت بخشیدن به محیط محسوب می‌شوند. این عقیده طراحان و معماران ناشی از مزایای زیر است.


 زیبایی بصری و دیداری کناف

 یکی از مهم‌ترین مسائلی که در دکوراسیون مطرح است، زیبایی بصری و دیداری است. با استفاده از این کناف‌ها می‌توان جذابیت بسیار زیادی را به محیط بخشید. همچنین امکان هماهنگ کردن سایر اجزای دکوراسیون با سقف وجود دارد. در واقع یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها یا مزایای سقف‌های کناف می‌تواند زیبایی بصری و دیداری باشد. به همین دلیل اگر جذابیت برای شما از اهمیت خاصی برخوردار است، بهترین گزینه انتخاب کناف است.

 سهولت اجرا و نصب سقف‌های کاذب

 از مزایای دیگر کناف سقف کاذب می‌توان به سهولت اجرا و نصب آن اشاره کرد. کناف‌ها به طور کلی قطعات پیش ساخته‌ای هستند، به همین دلیل نصب و اجرای آنها آسان است. همچنین با توجه به اینکه در مواد اولیه این کناف‌ها از متریال‌های سنگینی استفاده نشده، می‌توان گفت وزن کمی دارند و بلند کردنشان کار سختی نیست. علاوه بر این، برای نصب و اجرای این کناف‌ها نیازی به یک تیم گسترده ندارید. با توجه به وزن کم قطعات، وجود تنها یک یا دو استاد کار ماهر کافی است.

 عایق صوتی

 هدف بسیاری از طراحان دکوراسیون و معماران از استفاده از کناف، بهره‌مندی از عایق صوتی آن است. در بسیاری از محیط‌ها، صدا مسئله آزاردهنده‌ای محسوب می‌شود و با توجه به این مزیت برای جذب صدا می‌توان از چنین سقف‌هایی استفاده کرد.

 حفظ انرژی سرمایشی و گرمایشی

 سقف کاذب از جمله مصالحی است که می‌تواند از هدر رفتن انرژی سرمایشی و گرمایشی ساختمان جلوگیری کند. چنین مسئله‌ای می‌تواند در صرفه‌جویی هزینه‌های شما مؤثر باشد.

 نورپردازی جذاب و متنوع

 در کناف سقف کاذب می‌توان از نورپردازی‌های زیبا و همچنین متنوعی استفاده کرد. داخل کناف‌ها باکس‌های نورمخفی مختلفی جای‌گذاری می‌شوند و در داخل این باکس‌ها می‌توان انواع لامپ و چراغ جای‌گذاری کرد. شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود به نورپردازی سقف خود بپردازید. نورپردازی کناف به قدری زیبا خواهد بود که هنگام وارد شدن به آن محیط ابتدا نورپردازی توجه شما را جلب خواهد کرد.


 طرح‌های متنوع

 سقف کاذب از جمله سقف‌هایی است که تنوع رنگ و طرح آن بسیار بالاست. شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود طرح کناف و همچنین رنگ آن را مشخص کرده و نصب آن را به استادکار بسپارید. کناف‌ها با توجه به تنوعشان، قابلیت ست شدن با سایر اجزای دکوراسیون را دارند.

 پوشش دهی اتصالات و لوله‌های سقف

 در بیشتر ساختمان‌ها، اتصالات و لوله‌ها از قسمت سقف رد می‌شوند. چنین تأسیساتی جلوه جالبی به سقف ساختمان نمی‌دهند. در این شرایط سقف کاذب گزینه بسیار مناسبی برای پوشش دهی این اتصالات محسوب می‌شود. با انتخاب کناف شما می‌توانید با یک تیر، دو نشان زده، اتصالات را پوشانده و همچنین جذابیت محیط را بیشتر کنید.

 تعمیر و تعویض بسیار راحت

 کناف از جمله سقف‌هایی است که بسیار ساده و راحت تعمیر و تعویض می‌شود. در واقع از نظر بسیاری از متخصصین نصب درست و اصولی آن باعث شده تا تعمیر آن نیز راحت باشد.

تولید در ایران

یکی دیگر از مزایای کناف، تولید آن در ایران است. با این شرایط شما می‎توانید با هزینه کمتری کناف تهیه کنید. کناف‌های خارجی قیمت بیشتری نسبت به کناف‌های ایرانی دارند و این مسئله تنها ناشی از فاکتور کیفیت نیست. فاکتور مؤثر بر بالا بودن قیمت کناف خارجی، قیمت دلار است و این مسئله‌ای کاملاً طبیعی است.  

عدم نیاز به ابزار خاص

برای نصب و همچنین اجرای کناف، نیازی به تهیه ابزارهای خاص وجود ندارد و این مسئله می‌تواند یک مزیت بزرگ محسوب شود. با استفاده از چند ابزار ساده و همچنین با استفاده از چند بست و پیچ، می‌توان کناف را به روش استاندارد، نصب کرد. 

قابل استفاده برای محیط‌های مختلف

از کناف می‌توان برای محیط‌های مختلفی از جمله محیط کار، منزل مسکونی، اداره، مراکز تجاری، فروشگاه‌ها، سینما، تالار، سالن همایش و همچنین سالن آمفی تئاتر استفاده کرد. علاوه بر این یک سری از کناف‌های ضد رطوبت و ضد حریق برای محیط‌هایی مثل آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی قابل استفاده هستند.