آشنایی با ربات‌های مطرح هوش مصنوعی در جهان

هوش مصنوعی در چند سال گذشته با سرعتی باورنکردنی در‌حال پیشرفت بوده و اخبار مرتبط با ربات‌هایی که از این فناوری استفاده می‌کنند در زندگی روزمره ما بسیار به گوش می‌رسد. در اینجا چند نمونه از ربات‌های مطرح هوش مصنوعی در جهان را به شما معرفی میکنیم.

sophia

سوفیا، رباتی با هوش هیجانی که در جهان طوفان به پا کرده

سوفیا یک ربات انسان نمای اجتماعی با هوش مصنوعی است که توسط شرکت Hanson Robotics در هنگ کنگ ساخته شده. این ربات قادر به پردازش داده‌های بصری، تشخیص چهره و همچنین گفتگو با انسان است .سوفیا فقط از هوش مصنوعی برای درک و پاسخ به احساسات و سوالات انسانی استفاده می‌کند. سوفیا در محافل عمومی متعددی حضور داشته این ربات هوش مصنوعی با ساختار فکری به مانند انسان بوده وبه قدری شباهت دارد که توانسته تابعیت عربستان سعودی را دریافت کرده است. درسته !!!تابعیت یک کشور،سوفیا یک انسان کامل است و فقط حس لطیف انسان را نداشته و فاقد غرایض انسانی است . اما به غذا نیاز دارد که همان انرژی است، این انرژی را او مستقیم دریافت میکند ولی انسان ها غیرمستقیم .

این ربات در مصاحبه با رسانه‌های خبری مانند CNN و بی بی سی به نمایش گذاشته شده است.

هوش مصنوعی چیست؟ تاریخچه، کاربرد و نحوه درآمدزایی از آن

پیپر، بهترین دوست انسان با توانایی خاص در برقراری تعامل طبیعی

پیپر یک ربات انسان نما است که برای تعامل با انسان به روشی طبیعی طراحی گردیده است. پیپر : توسط Softbank Robotics ساخته شده در اصل برای کار در محیط‌های خرده‌فروشی طراحی گردیده ،پیپر قادر به تشخیص احساسات، درک گفتار و پاسخ مناسب به آنها است. درحال حاضر ازپیپر درجهان در محیط‌های مختلفی از هتل‌ها گرفته تا بیمارستان‌ها بهره برداری میگردد.

Aibo

 اسپات، ربات چهارپای همه کاره که تحولی در کاربردهای صنعتی و تجاری ایجاد کرده

اسپات یک ربات با هوش مصنوعی است که به جرات میتوان گفت یک جستجو گر بی نقص است و درحوادث فورس ماژر نقش بزرگی را برای نجات انسان و رفع معایب ایفا و جلوگیری از آن ها میکند.

اسپات یک ربات چهار پا است که به‌عنوان یکی از ربات‌های مطرح هوش مصنوعی در جهان شناخته شده و برای کاربردهای صنعتی ،نیمه صنعتی  و تجاری توسط تیم Boston Dynamics طراحی گردیده است. اسپات که مجهز به سنسورها، دوربین‌ها و فناوری‌های پیشرفته دیگری است، می‌تواند در سطوح مختلف و محیط‌های پیچیده حرکت کند و طیف وسیعی از وظایف مانند بازرسی سایت‌های ساخت‌و‌ساز یا عملیات جستجو و نجات را انجام دهد.

Baxter

سگ ربات سونی؛ آیبو گامی به سوی حیوانات خانگی رباتیک

آیبو یک سگ رباتیک است که توسط شرکت سونی ساخته شده. آیبو که به فناوری هوش مصنوعی مجهز گردیده، می‌تواند به خوبی  یاد بگیرد و خود را با محیط اطراف سازگار سازد و آیبو صدا و حرکات صاحبان خود را تشخیص داده و به آنها پاسخ دهد. آیبو به خاطر حرکات واقع‌گرایانه، ویژگی‌های بیانی‌اش، ایمنی درتصمیماتش و واکنش های به جا و به موقع مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

Astro

باکستر، ربات پیشرفته‌ای که پا‌به‌پای انسان‌ کار می‌کند

باکستر رباتی است که توسط Rethink Robotics ساخته شده است. هدف از طراحی باکستر برای کار در کنار انسان در حوزه تولید و سایر صنایع طراحی شده ،باکستر قادر به انجام وظایف مختلفی از کار در خط مونتاژ گرفته تا بسته‌بندی و حمل‌و‌نقل است. باکستر به‌دلیل رابط کاربر‌پسندبودن ،ایمن  عمل کردن ، ارتباط برقرار کردن بدون خطا و انعطاف‌پذیری خود شناخته‌شده است.

spot

آسترو، یک ربات پیشرفته همراه برای جهشی عظیم به دنیای فردا

آسترو دومین رباطی است که توسط شرکت سونی توسعه یافته، آسترو ،  یک رباتی همراه است که برای کمک به بهبود کیفیت زندگی انسان‌ها طراحی گردیده است. با کمک فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی، آسترو می‌تواند احساسات انسان‌ها را تشخیص داده و به آن پاسخ دهد. آسترو همچنین می‌تواند از محیط خود بی‌آموزد ،بفهمد و غیراز انسان با دستگاه‌های دیگرنیز ارتباط برقرار کند.

ربات هایی که دراین مقاله معرفی شدند چند نمونه از ربات‌ها با فناوری مطرح هوش مصنوعی در جهان هستند که هرکدام قابلیت‌ها و کاربردهای منحصر به فرد خود را دارند. همانطور که فناوری هوش مصنوعی به تکامل خود ادامه می‌دهد، می‌توان انتظار داشت که در سال‌های آینده شاهد ربات‌های پیشرفته‌تر و پیچیده‌تری نیز باشیم.و بتوانیم در صنایع مختلف حضور آن ها بیش از بیش شاهد باشیم.

این فن آوری در آینده کمک شایانی در صنعت ساخت وساز نموده و خطاهای انسانی را به طرز چشمگیری کاهش خواهد داد.این فن آوری در تمام شاخه های صنعت ساخت وساز ورود و جذابیت های بصری - درکی و احساسی بیشتری را در تجزیه و تحلیل هایش ارایه میدهدتا برای انسان آرامش ،آسایش،رفاه و ایمنی بیشتر را به ارمغان آورد.و صنعت کناف سقف کاذب نیز ازاین قاعده مستثنا نخواهد بود.